Kategorije
 
 
 
 
 
četrtek, 14 januar 2021
Kako nuditi prvo pomoč pri ozeblinah

Ozebline v zimskih mesecih predstavljajo veliko tveganje za vsakogar, ki podcenjuje nizke temperature in topla oblačila.  Ugotovili boste, kakšni so znaki ozeblin, kako jih oskrbeti, v prvi vrsti pa to, kako se jim izogniti. 

Kaj so ozebline in kako jih prepoznati

Za ozebline ste zagotovo že slišali. Ozebline nastanejo takrat, kot določen del telesa izpostavimo zelo nizkim temperaturah v kombinaciji z vlago. Najpogosteje prizadeta mesta so nos, ušesa, lica, prsti na nogah, rokah in brada. Nastanejo zaradi tega, ker zmrzne koža in podkožno tkivo. 

Do tega lahko pride na turi, sprehodu ali pa na smučanju. Dovolj je že to, da ste nezaščiteni v hladnem okolju. Prvi znak za ozebline je to, ko se prizadeti predeli kože obarvajo belo, potem postanejo rdeči, kasneje se pojavijo mehurji in otekline. 

Kako ravnati, če imate ozebline vi ali pa kdo drug

Če ozebline opazite dovolj hitro, jih lahko oskrbite sami. Če pa je stanje resnejše, takoj poiščite zdravniško pomoč. Če pa so znaki le blagi, je prva pomoč takšna: 

  • preverite, ali je prizadeti podhlajen - podhladitev spremlja tresenje, zmedenost, nepovezano govorjenje, zaspanost. Čim bolj je podhladite hujša, tem bolj se prizadeti trese, mogoče ima celo občutek, da mu je toplo in je izrazito zmeden.  Podhladite je en prvih znakov, pri kateri je pomembna nujna medicinska pomoč
  • preprečite nadaljnje poškodbe kože - če je koža zmrznjena, jo ne poskušajte takoj odmrzniti. Lahko se zgodi, da bi spet zmrznila. Namesto tega je obložite ali zavijte z nečim suhim, na primer oblačili. Roke lahko položite na toplo kožo. Prizadete kože ne drgnite s snegom in ozeblih nog ne poskušajte »razhoditi«.
  • zapustite hladno okolje - kar najhitreje odidite z hladnega mesta Znebite se hladnih oblačil in človeka z ozeblinami zavijte v odejo ali pregrinjalo
  • počasi in previdno segrevajte prizadeto mesto - kožo poskušajte ogreti počasi in ne prehitro Opravila se lotite previdno in postopoma. Idealno je, če prizadeto mesto potopite v vodo, ki ima približno 40 °C. Pri ogrevanju lahko prizadeto osebo peče ali pa čuti mravljince. Če simptomi ne izginejo ali pa se slabšajo, takoj pokličite pomoč
  • pitjte tople tekočine - topel čaj pomaga segreti organizem. Primerna alternativa je tudi kava ali pa juha. Izognite se alkoholu, saj kljub toplemu občutku telo le hladi.

Zakaj ozebline predstavljajo težave

Če ozebline podcenjujete in jih ne oskrbite, ali pa jih ne pokažete strokovnjakom, vas lahko čakajo neželene dolgoročne posledice. Prizadeta mesta počasi začnejo spreminjati barvo z bele na rdečo in kasneje modro. V roku enega ali dveh dni začnejo nastajati mehurji polni tekočine in po desetih dneh prizadeto mesto lahko počrni. To kaže na odmiranje tika in nepovratno škodo. Za ne podcenjujte situacije in se zaščitite na ustrezne načine. 

Načini zaščite pred ozeblinami

Najboljši način, kako se boriti z ozeblinami je tako, da se jim izognite in ne pustite mrazu, da bi vam povzročal neprijetnosti. Kako se tega lotiti? 

Ohrivacie náplaste do rukavíc

  • ne bodite predolgo na mrazu - dolge turo so zagotovo zanimive in polne dogodivščine, ampak skrivajo veliko nevarnosti. Ne pretiravajte preveč in svoj čas zunaj načrtujte v mejah razuma.
  • ustrezno se oblecite, nosite več slojev - ohlapna oblačila in nekaj slojev zagotovijo, da boste zadrževali toploto, obenem pa mraz in vlaga ne bosta prodrla skozi oblačila. Osnova so nogavice (mirne duše jih imate na sebi lahko več kot en par), rokavice, termoperilo in zimske bunde. 
  • najejte se in dovolj pijte - hiše ne smete zapustiti preden se dodobra najeste, s seboj bi morali vzeti hrano z veliko energijsko vrednostjo in veliko vode. To vam bo pomagalo zadržati toploto.
  • gibljite se - ne stojte dolgo časa brez premikanje in ne posedajte dolgo časa Stalno se gibajte, vsaj malo. Po dolgi turi boste lahko počivali na toplem ob vročem čaju ali pa kuhanem vinu
  • grelne blazinice - če se bojite, da vaše telo ne oddaja dovolj toplote si lahko pomagate z grelnimi blazinicami. Takšne blazinice se ogrejejo do 65 °C in so primerne za v rokavice in čevlje, kjer pred ozeblinami ščitijo najranljivejše predele telesa. 
  • ne pijte alkohola - to smo omenili že pri prvi pomoči, ampak ne škodi, če povemo še enkrat. Alkohol ne zdravi ozeblin in ne deluje kot preventiva.
 

Dodaj komentar:

...

Odzovi se na komentar:

... Prekliči
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polna (Desktop) različica