Kategorije
 
 
 
 
 
ponedeljek, 25 januar 2021
5 nasvetov, ki jih boste potrebovali, če hočete bivakirati

Bivakiranje je začasno taborjenje v naravi brez šotora in uporabljali so ga predvsem vojaki med opravljanjem različnih nalog. Danes ga z veseljem prakticirajo tudi navdušeni pohodniki in ljubitelji narave.  Če bi se v bivakiranju radi preizkusili sami, si preberite 5 nasvetov, kako se tega lotiti.

Za uvod o bivakiranju

Če ste o poreklu bivakiranja v  celoti seznanjeni, potem nadaljujete na naslednji del članka. V primeru, da vas to zanima, pa si bomo o bivakiranju povedali kaj več. Gre za način kampiranja v naravi, ki so ga v 18. stoletju poimenovali po vojaških enotah Beiwacht, kar so bile izvidniške patrulje. Danes gre za spanje pod zvezdami brez šotora ali drugega zatočišča.

Zadnje čase je postalo priljubljeno med pohodniki in ljubitelji narave, saj gre za enostaven način, kako preživljati čas v naravi brez šotora, kar vam omogoča daljše ture.

1. Ugotovite, kje lahko bivakirate

Preden se podate na noč polno dogodivščin, preverite, kje je bivakiranje dovoljeno. V Sloveniji lahko taborite in bivakirate po predhodnem pridobljenem soglasju od lastnika zemljišča, ali pa na za to določenih prostorih. Bivakiranje v TNP-ju je prepovedano, razen na za to določenih mestih. Vsepovsod drugje pa tvegate kazen. V TNP-ju raje poiščite uradne kampe.

Če ste nameravali nekje v Julijskih Alpah vam to raje kar takoj odsvetujemo. Zagotovo bi bilo to krasno doživetje, ampak ni vredno kazni in graje. Kar pa se tiče bivakiranja v tujini, morate ugotoviti, kakšna je zakonodaja v državi, v katero se odpravljate. Vsaka država to ureja drugače, in kar je prepovedano v Sloveniji, je v tujini mogoče dovoljeno.

2. Začnite raje poleti

Najpogumnejši in najbolj ekstremni ljubitelji spanja pod zvezdami se ne ustrašijo temperatur pod ničlo. Če pa ste novinec in z bivakiranjem še niste kra pasli, potem je boljše, da se zimskim mesecem izognete. Brez ustrezne opreme, treninga in navad bi lahko končali podhlajeni, mogoče celo z ozeblinami.

Namesto tega si raje izberite poletje in bivakirajte ponoči, ko temperature ne padejo pod 15 °C in kraj, ki ga poznate. Lažje se boste privadili na to, kaj vse lahko čaka, če boste želeli bivakirati tudi v hladnejših in ekstremnejših pogojih.

3. na bivakiranje se dodobra pripravite

Temeljita priprava je pomembna. Z običajno spalno vrečo v bivakiranju ne boste uživali. Res je, da ne boste potrebovali šotora, s čimer se boste znebili precej teže, ampak še vedno pa nekaj stvari ne smete pozabiti vzeti s seboj:

  • spalna vreča primerna za bivakiranje - to je v prvi vrsto odvisno od tega, v katerem letnem času se boste odpravili bivakirat. Če je to poletje, potem bo dovolj spalna vreča za zmerne razmere. Na primer MIL-TEC Yellowstone ultra light, ki je primerna za noči s temperaturami od -6 °C do +11 °C. Če pa ste že izkušeni in bi radi bivakirali pozimi in v ekstremnejših razmerah, potem sezite po spalni vreči Husky Apollo, ki je narejena tako, da kljubuje temperaturam vse do -20 °C

Spacáky na bivakovanie

  • dovolj velik nahrbtnik - priskrbite si vsaj takšnega, ki ima 30 litrov, da boste vanj lahko udobno pospravili vse, kar potrebujete 
  • samonapihljive blazine - ne le, da zavzamejo malo prostora, so praktične, in poleg tega, kot nam pove ime, so samonapihljive. Samo položite jo na tla in imeli boste sloj izolacije med vami in tlemi, kot bonus pa vame ne bo treba spati na trdem.
  • naglavna svetilka - mogoče bi bila v redu tudi navadna svetilka, ampak naglavna svetilka je bolj praktična Ni je potrebno držati v rokah in upravljanje je izredno enostavno. Posadite si jo na glavo, jo vklopite in že imate proste roke za pripravo taborišča ali pa česarkoli drugega
  • primerna oblačila - ne podcenjujte ustreznih oblačil, tudi če bivakirate poleti. Temperature lahko naglo padejo, še posebej v gorah, in bolje je imeti sloj oblačil viška, kot pa se tresti od mrazu. S seboj vzemite debele nogavice, spodnje perilo, majice in puloverje. Tudi za primer, če bi vas ujel dež in bi se nehote zmočili.
  • komplet za prvo pomoč - vedno bodite pripravljeni, tudi če se vam na turah in izletih nič ne zgodi. Previdnost ni nikoli odveč in majhen komplet za prvo pomoč vam v nahrbtniku ne bo zavzel veliko prostora. 
  • hrana in voda - klasika, ki ne sme manjkati na pohodih, šotorjenju in tudi bivakiranju Hrana vam bo dala dodatno energijo, brez katere ne boste zmogli fizičnih aktivnosti.

4. Spoštujte zakone in lokalna pravila

Vedeti samo to, kje smete in kje ne smete bivakirati ni dovolj. Vedno preučite zakone in uredbe na območju, kamor se odpravljate. Kako je z odprtim ognjem, na kakšnem zaščitenem območju se nahajate, da se ne slučajno ne pripravljate bivakirati na zasebnem zemljišču in če ni v naravi obdobje parjenja. Takrat je potrebno še posebej paziti na svoje obnašanje, da divjih živali ne bi splašili, saj velja, da ste pri njih na obisku.

5. Za seboj pustite nedotaknjeno naravo

K prejšnji točki spada brez razprave tudi način obnašanja v naravi. Velja, da to, kar s seboj prinesete, tudi odnesete. Nobenih odpadkov, praznih steklenic, servetov. Ne uničujte tamkajšnjo zelenje in ne plašite živali, ki bi se lahko zadrževale v okolici. Za ogenj ne uporabljajte lesa iz gozda, ne tržite cvetlic, ne uničujte grmovja. To je enostavno in nagrada za spoštljivo obnašanje do narave bo dober občutek in čista vest, ko se boste vrnili domov.

 

Dodaj komentar:

...

Odzovi se na komentar:

... Prekliči
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polna (Desktop) različica