Kategorije
 
 
 
 
 
ponedeljek, 20 junij 2022
Namočnejše vojske sveta - je velikost vojske odločilna?

Vojne in vojske so stare kot človeštvo. Najbolje to povzame citat rimskega vojaka in avtorja vojaških knjig, Flavij Vegetij - Si vic pacem, para bellum. V prevodu: če hočeš mir, se pripravi na vojno. Pripravili smo primerjavo treh največjih vojsk sveta: Kitajske, Rusije in ZDA. V to, da so te države na vrhu, kar se tiče števila vojakov, tankov, ladij in letal, najbrž nihče ne dvomi. Pa bi jih znali pravilno razporediti po vrsti? Katera država ima največjo vojsko in opremo?

Zakaj je bolje reči največje in ne najmočnejše? Moč vojske namreč ni odvisna od velikosti. V dolgi zgodovini vojska in vojn je kup primerov, ko je manjša, ampak bolje opremljena ali moralno bolj vzdržna vojska, zmagala proti številčnejšemu in na videz močnejšemu sovražniku. 

Vojaci bežiaci v púšti

V novodobni zgodovini je to nedvomno Šestdnevna vojna (oziroma Tretja arabsko-izraelska vojna). Koalicija petih močno oboroženih vojska (Sirija, Jordanija, Egipt, Irak in Libanon) je leta 1967 napadla mali Izrael. Namesto hitrega poraza, je Izrael zmagal v presenetljivih šestih dnevih in Egiptu celo odvzel celoten Sinajski polotok vse do Sueškega prekopa. 

Pri velikosti vojske je potrebno upoštevati veliko vidikov, ki vplivajo na njeno resnično moč, kot so morala, izurjenost vojakov, stanje strojev, izkušnje v boju ali pa kakovost poveljevanja. Uradne številke, ki jih predstavljajo države, se nikoli ne ujemajo z resničnim stanjem, saj so prirejene zaradi strateških razlogov. Pogosto so napihnjene zaradi propagandnih namenov, za zastraševanje nasprotnikov, kar je predvsem domena avtoritarnih in diktatorskih režimov.

1. ZDA – najmočnejša vojska sveta

Vojaško najmočnejša država sveta so na podlagi analize Global Fire Power Združene države Amerike.  Njihova premoč se najbolje kaže pri vojni mornarici, natančneje pri letalonosilkah. ZDA jih imajo skupno 11. Večina je razreda Nimitz s tonažo 100.000, kapaciteto 50 letal in helikopterjev (glede na konkretno vrsto) in približno 5000 osebami (glede na vrsto naloge). Danes se uvaja nov razred letalonosilk, razred Gerald. R. Ford, je za zdaj v tem razredu edina enota. V številu podmornic je tretja na svetu z 68 enotami.

Armáda USA - štyria bežiaci vojaci
Vir: army.mil

Združene države Amerike sicer za Rusijo in Kitajsko zaostajajo v številu tankov, kar pa jim zaradi prevlade v okviru ameriškega kontinenta na kopnem predstavlja le omejeno grožnjo.

Vojska ZDA je največji sestavni del NATA in največ prispeva v skupni proračun. Prav tako podpira ostale člane Organizacije Severnoatlantske pogodbe pri vajah in opremi.

Združene države imajo trenutno zaposlenih 1,4 milijona pripadnikov in okoli 440 tisoč rezervistov. 

V letalski tehniki kraljuje, saj ima skupaj več kot 13.200 enot letalske tehnike vseh tipov. V terenski tehniki si izmenjuje prvo mesto z 6600 tanki in več kot 45.000 enotami oklepnih vozil.

Proračun ZDA za vojsko je leta 2022 predstavljal neverjetnih 770. 000.000.000$, kar močno presega proračune ostalih držav. In to je eden od razlogov, zakaj je najmočnejša vojska sveta prav ameriška.

Vojaki so v Združenih Državah Amerike zelo spoštovani in cenjeni, dokaz za to je tudi dejstvo, da je od 44 ameriških predsednikov, kar 30 del svojega življenja posvetilo aktivnemu vojaškemu služenju.

Med najznamenitejše sta spadala George Washington in Dwight Einsenhower, ki sta v vojski dosegla celo položaj generala s petimi zvezdicami. To je eden najvišjih položajev v ameriški vojski. V vojaški karieri je uspehe dosegal tudi predsednik Theodore Roosevelt, ki je dobil najvišje vojaško priznanje - Medalja časti, ti. Medal of Honor.

2. Ruska federacija 

Po površini največja država sveta ima za seboj bogate vojaške izkušnje. Čeprav jo s širšega vidika uvrščamo na drugo mestu, ji v nečem le pripada vodilni položaj. Ima absolutno premoč v kopenski vojaški tehniki na svetu. Če pa pogledamo letalstvo, mornarico in število aktivnih vojakov, Rusija za ZDA izrazito zaostaja. Te izračune pa je vseeno potrebno jemati z rezervo in si jih pogledati pobliže. Lahko imate veliko vojsko, v kateri profesionalci s kakovostnim urjenjem in izkušnjami predstavljajo le majhen odstotek celotnega števila, preostanek pa sestavljajo vojaški obvezniki.

Ruská vlajka - nášivka na pleci vojaka

Dober primer igre s številkami je trenutna namestitev ruskih tankov pri okupaciji Ukrajine. Ruska federacija je v aktivno služenje vključila na stotine tankov T-62. Za laika to zveni grozno. V resnici pa gre za arhaična vozila s letom izdelave 1963-1978. Zanimivo je, da je bila prva vključitev teh tankov v služenje okupacija Češkoslovaške leta 1968 in na ukrajinsko fronto pošiljajo tudi takšne, ki so se udeležili okupacije Češkoslovaške za dolgih 20 let. 

Po proračunu je Rusija na tretjem mestu z zneskom 154 milijard dolarjev. Pri številka mu poleg oklepnih vozil prvo mesto pripada tudi pri podmornicah. Sovjetska zveza, kot predhodnica Ruske federacije, je premoč letalonosilk ZDA uravnotežila prav s podmornicami. Teh ima 70. Resničnega števila in bojnega stanja ne moremo preveriti, saj Ruska federacija iz strateških razlogov ne objavlja teh podatkov. 

Rusija ima aktivno zaposlenih 850 tisoč vojakov in 250 tisoč vojaških obveznikov. K tem številkam je potrebno prišteti še 250 tisoč članov polvojaških enot, saj Rusija zaposluje tudi paravojaške zasebne enote, kot je na primer skupina Wagner. Za razliko od ZDA ima Rusija obvezno vojaško služenje, ki traja 2 leti, zato se število osebja redne vojske, rezervistov in paravojaških enot vsako leto dopolni tudi za to številko. 

Na papirju ima na voljo več kot 4100 enot letalske tehnike vseh vrst, 12.400 tankov in več kot 30.000 oklepnih vozil različnih vrst. 

V vseh posovjetskih državah je potrebno število vozil jemati z rezervo. Gre za stara vozila v vprašljivem stanju, ki je ostala državam naslednicam po razpadu Sovjetske zveze. Pogosto niso modernizirana ali pa zamenjana z zmogljivejšimi modeli, ki ustrezajo aktualnim zahtevam na bojiščih. 

3. Kitajska - Ljudska republika Kitajska 

Drugi največji proračun za vojsko leta 200 v vrednosti 230.000.000.000 $, tretje največje število letal (več kot 3200), 6000 bojnih tankov, 35.000 oklepnih vozil, 2 letalonosilki in 79 podmornic – takšna je Kitajska.   Kar se tiče števila aktivnega osebja v vojski, je Kitajska premagala celo Ameriko.

Kitajske oborožene sile imajo brezprimerno največjo pehoto na svetu. Na podlagi najnovejših podatkov iz leta 200 ima Kitajska aktivno zaposlenih ogromnih 2.000.000 vojakov. Tej številko je potrebno prišteti še 510 tisoč rezervistov in 620 tisoč pripadnikov polvojaških enot. . 

Čínska armáda
Vir: SITA

Številke je potrebno jemati z rezervo, saj Kitajska nerada izdaja resničnega številka vozil in pogosto objavlja nasprotujoče si informacije o stanju svoje vojske in opreme. Paradoks je, da se zgoraj navedena števila ne tičejo uradne kitajske vojske. Ta ima samo nekaj deset tisoč pripadnikov in ne predstavlja pomembnejšega sestavnega dela oboroženih sil. 

Glavno silo predstavlja Kitajska ljudska osvobodilna vojska, ki je oborožen del Komunistične stranke Kitajske, ki državi vlada že desetletja. Kljub ekonomski odprtosti Kitajske, v državi že skoraj sto let vlada komunizem. Glavna naloga KLOV-a, poleg običajnih nalog vojske (zaščita ozemeljske celovitosti, pomoč pri naravnih katastrofah itd.), je vzdrževati to stanje.

 

Dodaj komentar:

...

Odzovi se na komentar:

... Prekliči
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polna (Desktop) različica