Kategorije
 
 
 
 
 
četrtek, 22 marec 2018
Kuhanje v naravi - uporabni namigi in nasveti

Ste opazili, da ko se vaš znanec odpravlja v naravo, pogosto s seboj vzame tudi kup poceni, nezdravih in, bog ne daj, instant jedi? Kot da je to nenapisano pravilo, ki se ga je potrebno držati kot pijanec plota. V tem članku vam želimo pokazati, da je kuhanje v naravi lahko zabavno, predvsem pa to, da lahko čudovito naravo združite s čudovito hrano.

Zakaj bi morali poskusiti kuhati v naravi?

To, da si nekaj sami skuhamo v naravi je edinstveno doživetje, ki ga premaga le malo stvari. Iz tega lahko naredimo zelo zabavno dejavnost, še posebej če poskusite poiskati in dodati »BIO ultra sveže« surovine iz okolice (listi koprive, regrata, šipek) ali pa začimbe glede na kraj in sezono.

Preprosto je. Niste vezani na noben točen recept in vaša kuharska kreativnost lahko v celoti pride na plano. Pri šotorjenju se ne branite pravega kuhanja in naredite konec azijskim instant juham.

Drži pa, da boste morali sprejeti določene kompromise. Na potovanje boste težko odnesli zmrzovalnik ali skrinjo. Ampak, če ste že v naravi, zakaj ne bi poskusili nekaj novega, nevsakdanjega, zanimivega in obenem zastonjskega? Juha iz koprivnih listov bo zagotovo doživetje, na katerega večina ne bo pozabila do konca življenja! Videli boste, da kuhanje v naravi sploh ni zapleteno in pa še to - v naravi vam bo jed precej bolj teknila.

Kaj nesti s seboj?

Predvsem se ne bojte. Če so to zmogli naši predniki pred več kot tisoč leti, potem imamo ta način kuhanja in prehranjevanja vsi v naši DNK. Vseeno pa vam priporočamo, da s seboj vzamete kakšno sodobno opremo, ki vam bo kuhanje v naravi olajšala. V mislih imamo predvsem to:

Ostale stvari in aromatične sestavine prepuščamo vaši osebni izbiri glede na to, kar si boste želeli v naravi skuhati. Vseeno pa pred potovanje vse skupaj dobro premislite in vse stehtajte, da nahrbtnik med potjo ne bi bil pretežek.

Založenie ohňa a varenie v prírode.

Namigi in nasveti, ki jih pri kuhanju v naravi lahko uporabite

1. Gozdni žar - najenostavnejša pot do kuhanja

Izkopljite luknjo in uporabite vžigalnik ali kresilne kamne, da bi zanetili ogenj. Na obeh straneh postavite dva ravna kamna in počakajte, dokler se ne naredi žareča žerjavica. Žerjavica greje dolgo časa, zato naj se vam ne mudi in pustite, da vsi plameni izginejo. Ta-da, ustvarili ste gozdni žar! Na kamna lahko položite kakršen koli lonec, njuno oddaljenost lahko spreminjate.

2. Pečenje na palicah – stara klasika

Zelo stara in preverjena metoda, ki se uporablja tudi za pečenje celih živali. Mirne duše jo lahko uporabi za vse, kar človek ulovi (fazan, ribe, večje živali). Če pa nihče od nas ni lovec, je to potem odličen način za peko klobas, slanine in mesa v naravi. Pri pripravi palic se prepričajte, da gre za moker kos lesa. Če ni moker, potem pregori in hrana pade v žerjavico.

Kako se torej lotiti pečenja v naravi? S palico enostavno prebodite celo meso od začetka do konca. Potem jo položite na 2 kosa lesa v obliki »Y«, ki sta zapičena blizu okna (pazite, da ne zagorita) in tako dobite raženj, na katerem lahko palico obračamo in hrano enakomerno zapečemo.

3. Zemeljska peč – za tiste, ki so potrpežljivi

Super način peke mesa v naravi. Izkopljite jamo (velikost prilagodite vrsti hrane) in v njej zakurite ogenj, da dobite veliko žerjavice. Priporočamo vam, da s pripravo začnete prej, kot boste lačni - idealno 2 uri vnaprej.

Ko bo dovolj žerjavice, ogenj pokrijte s kamni in nanje položite hrano in jo začinite. Iglice dodajo grenek okus, meso lahko zamotate v malinove liste ali pa koprivine, potem pa vse skupaj pokrijte še s travo/listjem, da bodo zadrževali vlago. Potem na vse nasujte zemljo iz izkopane jame in pustite, da se peče.

Takšno kuhanje v naravi traja precej dolgo časa, cel prašič se peče celo cel dan. Priporočamo vam, da to najprej poskusite doma na vrtu z manjšim kosom mesa in zelenjave. Kdor čaka, ta dočaka. Rezultat je neverjetno okusen!

Varenie a pečenie v prírode na uhlíkoch.

4. Kuhalnik iz pločevink.

Za kuhanje kave je dovolj par vejic in pločevinka. Vzemite pločevinko gazirane sladke pijače ali piva in na zgornji strani naredite enakomerno razporejene luknje. Luknje lahko naredite s šilom švicarskega noža. Eno odprtino naredite še spodaj, da boste lahko dodajali vejica. Potem morate v pločevinko vstaviti vir ognja (alkoholne kocke, svečko, vejice) in ga prižgati. Izvolite, hrano / skodelico položite na zgornji del z odprtinami in lahko kuhate, ali pa si le pogrejete čaj.

 

NASVET: Hočete, da bi bilo kuhanje v naravi za vas mala malica?

Kempingový varič do prírody

Priporočamo lahek plinski kuhalnik, s katerim boste lažje kuhali.

Kratek povzetek za konec

Kuhanje v naravi ni stereotipno in je krasno predvsem za to, da je za končen rezultat potrebno več truda, po drugi strani pa vam bo ta hrana veliko bolj teknila. Improvizirajte, pustite se presenetiti odkritjem narave in poskušajte kuhati ali peči v naravi. Če na svojih izletih redno kuhate, potem nam napišite svoje nasvete in namige. Tega ne bomo cenili samo mi, ampak tudi drugi bralci!

Prikazati kategorijo OUTDOOR

 

 

Dodaj komentar:

...

Odzovi se na komentar:

... Prekliči
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polna (Desktop) različica