Kategorije
 
 
 
 
 
četrtek, 26 april 2018
Kako se orientirati v naravi?

Spadate h gorečim ljubiteljem narave in vsake toliko greste s prijatelji na turo v gore? Mogoče se vam je že zgodilo, da ste skrenili s poti in ste se morali znati orientirati. Današnji moderni človek je izgubil smisel za orientacijo, ker se zanaša na svoj mobilnik in GPS navigacijo. Kaj storiti v primeru, ko mobilnik ali navigacija ne delujeta ali pa ste se znašli nekje brez vse opreme in se morate zanesti samo na svoje znanje? Kako se orientirati v naravi brez pripomočkov, samo s pomočjo narave?

Orientacija v naravi je zelo pomembna

Podlaga osnovne orientacije je določanje strani neba. Izkušeni pohodniki vedo, kako se orientirati v naravi in terenu ter znajo določiti strani neba brez opreme. Pomembno je biti pozoren na naravo. V šoli ste se učili naravnih zakonov, po katerih lahko določite strani neba, čeprav z minevanjem časa padajo v pozabo. Osvežite si to pomembno znanje, ki vam bo lahko v določenih situacijah rešila življenje.

Orientacija na terenu brez buzole in kompasa

Strani neba so zelo pomembne pri iskanju poti, brez pripomočkov jih najenostavnejše določimo s pomočjo sonca. Ko se točno opoldan postavite v smeri svoje sence, imate pred seboj sever in za seboj jug. Če raztegnete roki, leva roka določa zahod, desna pa vzhod.

Če se znajdete v naravi brez navigacijskih pripomočkov, potem lahko strani neba določite s pomočjo ročne ure s kazalci. Mali kazalec usmerite proti Soncu. Kot med to smerjo in številko 12 pa razdelite. Os tega kota kaže na jug. To velja na severni polobli, na južni je to ravno obratno, os kaže sever. Paziti morate, da čas na uri ustreza lokalnemu času. V poletnem obdobju nimamo pravega časa, ampak je premaknjen za uro, zato morate to upoštevati. Popoldne kot razdelite proti smeri kazalcev, torej levo in po kosilu spet v njihovo smer, torej desno. Pri določanju strani neba morate biti ura vodoravno

Kako se orientirati ponoči?

Če sveti mesec, potem je orientacija enostavna. Pri uporabi urnih kazalcev velja isti princip kot za sonce. Idealno je, če na nebu vidimo Severnico. Vedno se nahaja na severu.

V primeru, da vidite samo nekaj zvezd, si naredite improvizirano namerilno napravo. Usmerite se na poljubno zvezdo, ki jo najbolje vidite in počakajte nekaj minut. Zvezda bo skrenila iz namerilnika in glede na to, v katero smer se premika, lahko določite stran neba.

  • Če se zvezda premika desno in diagonalno navzgor – gledate na vzhod.
  • Če se premika desno in diagonalno navzdol – gledate na zahod.
  • Če se zvezda premika desno in rahlo navzgor po nebu – gledate na sever.
  • Če se premika desno in naprej po nebu rahlo navzdol – gledate na jug.

Za boljšo oceno premikanja zvezd vam priporočamo postaviti dva namerilnika. Najboljše rezultate boste dosegli v primeru, če z namerilnikom zadenete naravnost na zahod ali vzhod, kjer so premiki zvezd najočitnejši.

Orientácia v prírode

Orientacija v naravi glede na naravne pojave

Orientacija na terenu glede na naravne pojave je le okvirna in uporabiti bi jo morali samo v kriznih situacijah. Sever lahko določite s pomočjo štorov osamelih dreves, ki imajo na severnejši strani gostejše kolobarje. To lahko preverite z drugimi drevesi in štori, ki so na severni strani ali pa severozahodni strani obraščeni z mahom ali lišaji. Jug lahko določite s položajem mravljišča, skoraj vedno je na južni strani zaradi sončne svetlobe, tudi odprtine panjev so obrnjene proti jugu. Osamljena drevesa imajo na jugu daljše in močnejše veje. Pomladi na severnih pobočjih še vedno ostane svet, na južnih pa je že zdavnaj raztopljen.

Orientacija na terenu s pomočjo kompasa.

Naučite se orientirati na terenu s pomočjo narave ni težko, ampak v kriznih situacijah se tega ne boste spomnili. Zato morate na turo v gozd ali pa na neznano področje vzeti s seboj tudi buzolo ali kompas.

Kompase je navigacijsko orodje, s pomočjo katerega lahko določimo strani neba. Deluje na principu magnetne sile in deluje v vsakem vremenu. Poleg zemljevida je to nepogrešljiv del opreme. Preden se odpravite v gore, se ga naučite uporabljati pravilno. Pazite, da nanj ne bi vplivali kovinski predmeti, kot so ure, saj se igla odzove nanje. Če takšnih vplivov ne odstranite, potem se lahko pride do odklona igle celo za 180 °. Strani so na kompasu napisane z angleškimi kraticami: N – sever (north), S – jug (south), W – zahod (west), E – vzhod (east).

Kako uporabljati kompas

Kompas z iglo kaže na magnetni pol Zemlje. Najlažje ga uporabljamo z zemljevidom.

  • Zemljevid položite na ravno površino in nanj položite kompas. Na vsakem zemljevidu so narisani kvadrati.
  • Kompas položite k eni črti na zemljevidu in ga obračajte s kompasom tako, da je igla, ki kaže sever poravnana s črto, obenem pa mora kazati zgornjo stran zemljevida. Vsak zemljevid je narisan tako, da je zgornja stran sever.
  • V primeru, da imate cilj, potem morate določiti azimut (zorni kot, ki določa smer). Takrat zemljevida ne premikajte več. Kompas usmerite proti cilju. Preberite in zapomnite si azimut.
  • Črta na zemljevidu in igla kompasa morata vedno kazati na sever in v eni ravnini.
  • Barvna črta na igli kaže azimut, katerega se morate držati, da bi prišli na svoj cilj.

Mogoče je vse to težko razumeti, ampak za orientacijo na terenu s pomočjo kompasa je potrebno malce vaje. Preizkusite to preden se odpravite v gore, čeprav tudi doma na vrtu.

Orientácia s kompasom

Orientacija na terenu s pomočjo buzole

Buzola izgleda podobno kot klasični kompas, ampak ima kotomer, včasih tudi lupo in ravnilo. Za natančno določanje strani neba ali pa določitev azimuta (smerni kot), potrebujete zemljevid.

Kako uporabljati buzolo

Buzola ima prerez, skozi katerega nastavite smer na točko na terenu. Meritve se izvajajo s pomočjo številčnice s skalo, na kateri so označeni koti. Buzola ima na eni strani narisano ravnilo, s katerim se merijo razdalje na zemljevidu.

Sever s pomočjo buzole določite tako:

  • Buzolo položite na desno roko.
  • Skalo zavrtite tako, da je severna igla vzporedna s črtami na skali in obenem pokrita z oznako severa (N) na skali.

Orientacija v naravi je pomembna in zato morate pri vsaki tudi s seboj imeti tudi buzolo ali kompas z zemljevidom. Pomagali vam bodo pri hitri orientaciji in v kriznih situacijah so nenadomestljivi pripomočki.

 

 

Dodaj komentar:

...

Odzovi se na komentar:

... Prekliči
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polna (Desktop) različica