Kategorije
 
 
 
 
 
sobota, 21 april 2018
Paracord in nekaj nasvetov, kako ga uporabiti v naravi

Pri bivanju v naravi se človek sreča z različnimi situacijami, na katere se včasih ne morem pripraviti vnaprej. Nekaj mora privezati, zavezati ali pa pritrditi in ugotovi, da nima ničesar, s čimer bi si pomagala. Prav vam lahko pride trpežna in zelo trpežna vrvica za vsestransko uporabo, ki ji pravimo tudi Paracord 550.  Za goreče pohodnike, plezalce ali pa poznavalce preživetja v naravi, je najlonska vrvica vsakdanji pripomoček, ampak za veliko ljudi je to novost, ki pa jo bomo zdaj predstavili.

Kaj je paracord 550

Beseda paracord je sestavljena iz dveh besed - parachute in cord, kar v prevodu pomeni padalska vrvica. Uporabljali so jo med drugo svetovno vojno za padalske vrvi in danes se uporablja pod imenom Paracord 550. Danes jih kot večnamenske vrvice uporabljajo pripadniki varnostnih sil, ampak tudi civilisti. Uporabljajo jih celo ljubitelji ustvarjalnega oblikovanja.

Narejena je iz 100 % najlona, ima standardno debelino 4 mm in njeno notranjost sestavlja sedem dvojnih najlonskih prej. Zunanji sloj je spleten iz 32, oziroma 36 pramenov in so na voljo v različnih barvah. Je preizkušena in zdrži minimalno 550 liber, kar je približno 249 kg. Njegova oznaka Paracord 550 izhaja iz minimalnosti nosilnosti vrvice v librah. Srečate se lahko tudi z oznakami 550 Cord, Parachute cord, Type III Pracord in druge.

Kakšne lastnosti ima paracord

Paracord se odlikuje z visoko trdnostjo, trpežnostjo in raznovrstno uporabo. Pri nakupu bodite pozorni, da ne boste kupili poceni ponaredkov, ki so videti podobni, ampak še zdaleč nimajo takšnih lastnosti kot pravi Paracord 550. Prva stvar, na katero bi morali biti pozorni pri nakupu je to, ali ima v notranjosti 7 vlaken. Minimalna elastičnost je 30 % in maksimalna teža je 6,61 g/m. Eno vlakno mora prenesti 35 kg. Pri ustvarjalnem oblikovanju nosilnost ni pomembna, ampak v primeru nekakovostne vrvice lahko naletite na težave.

Shranjevanje paracorda

Najpriljubljenejši način shranjevanja paracorda, da bi ga vedno imeli pri sebi in nanj nikoli pozabili je zagotovo zapestnica, ki ji drugače rečemo tudi zapestnica preživetja. Gre za odličen in moden dodatek za na roko. Spletena je iz nekaj metrov paracorda in v primeru potrebe, jo lahko razmotate. Običajna zapestnica ima okoli 2,5 do 3,5 vrvi. Za okrasek, ampak tudi za pritrditev noža, svetilke ali druge opreme vam bodo zagotovo služili paracord obeski, ki se prodajajo v različnih barvah.

Če pogosto hodite na outdoor aktivnosti ali pa za nekaj dni v naravo, potem raje kupite zloženo vrv iz paracorda, ki je dolga nekaj metrov in pripravljena na takojšnjo uporabo.

 

Parakord opasok

Uporaba paracorda

Paracord lahko uporabite v celoti, ali pa jo razstavite in uporabite tanka vlakna. Paracord vrvi imate v naravi lahko vedno s seboj, na ribolovu ali pa v gorah.

V primeru potrebe paracord uporabite za:

  • Kot improvizirano kompresijo – pri krvavitvi ali pa ugrizu kače. Odrežite kos paracorda in ga uporabite skupaj s palčko kot kompresijo na ustreznem mestu.
  • Nadomestilo za vezalke – če se vam raztrgajo vezalke ali pa elastika trenirke, lahko paracord uporabite tako, da odrežete potrebno dolžino in z ognjem segrejete konca vrvice in jih stisnete skupaj z prsti. Paracord se drugače scefra.
  • Pri izdelavi zavetja – dovolj je že, če ga napnemo med dve drevesi in čezenj obesimo plahto, ter tako dobimo enostavno zavetje, ki vas bo ščitilo pred dežjem. Plahto lahko pritrdite na količke, ki ste jih prej zabili v zemljo.
  • Skupino lahko drži skupaj – če vas pri sestopu s terena preseneti megla ali pa tema, lahko paracord uporabite tako, da se vsi člani odprave navežejo skupaj in tako se nihče ne izgubi.
  • Za ribolov – v nepričakovanih situacijah, da bi ste si lahko zagotovili hrano, lahko uporabite belo vlakno iz paracorda za ribiško vrvico.  Za improvizirano muho lahko uporabite košček paracorda skupaj z notranjimi vlaki.
  • Ribiška mreža – iz notranjih vlaken si lahko izdelate manjšo mrežo za lovljenje rib.
  • Poškodbe – uporabite ga lahko pri zlomih, tako da palico ustrezne velikosti privežete na zlomljeno okončino in jo imobilizirate.
  • Šivanje v sili – za prišitje gumba ali pa za zašitje opreme vam bodo tanka notranja vlakna služile kot sukanec.
  • Lepilo – segrevajte košček paracorda, dokler ne nastane lepljiva plastika, ki otrdi, ko se shladi.
  • Za spuščanje – v nujnih primerih, ga lahko celo uporabite za spuščanje stvari ali oseb z višine nekaj metrov.
  • Za dvig – uporabite ga lahko celo za dvig osebe iz manjšega brezna v primeru, da je ne dosežete z rokami.
  • Za netenje ognja – paracord razdelite na posamezne dele, uporabite tudi barvno pletivo in notranja vlakna, s pomočjo prstov ali pa kamna ga razcefrajte in uporabite kot odlično netivo.
  • Privezovanje stvari na nahrbtnik – v primeru, da nekaterih stvari ne morete spraviti v nahrbtnik, ker so prevelike, jih enostavno privežite na nahrbtnik.

Obstaja še veliko možnosti uporabe paracorda in zares lahko pomaga v nepričakovanih razmerah. Če se pogosto gibljete v naravi, na turah, veliko šotoriti ali pa izvajate različne aktivnosti v naravi, potem vam ta nepogrešljivi pomočnik ne sme manjkati v vaši opremi. Celo v civilnem življenju ga je lahko uporabimo za pritrditev prtljage na avtomobilu ali pa tovora, ki ga je med prevozom potrebno privezati. V gospodinjstvu se krasno obnese tudi kot vrvica za perilo, začasni pas ali pa popravilo ročaja na torbici.  Paracord je preprosto najbolj vsestranski pripomoček, ki ga imate lahko s seboj. Izberite si svojo paracord zapestnico in jo nosite udobno na roki.

 

 

Dodaj komentar:

...

Odzovi se na komentar:

... Prekliči
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polna (Desktop) različica