Kategorije
 
 
 
 
 
sreda, 06 julij 2022
Kako skrbeti za higieno v naravi

Dober načrt poti ali pa dobro premišljen seznam opreme, ki jo nosite s seboj, so zelo pomembne stvari. Poleg osnovnih stvari za spanje ali kuhanje obstaja še eno poglavje, ki je enako pomembna in velikokrat postavljeno na stranski tir. Gre za higieno.

Higieno doma jemljejo za samoumevno. Zjutraj vstanemo, se oprhamo, umijemo zobe in po toaleti imamo neomejen dostop do tople in čiste vode ter mila. Enako je z živili in tudi posodo, saj imamo neomejeno možnost umivanja. Kljub temu, da je ljudi zagrabila relativna obsedenost s sterilnostjo, se med bivanjem v naravi obnašajo čisto drugače. 

S higieno ni potrebno bolezensko pretiravati, a prav tako je ni potrebno zanemarjati. Ena stvar je osebno udobje ali arome, ki jih morajo trpeti vaši sopotniki. Druga stvar so glivice ali druge dermatološke težave ali črevesne viroze, ki so posledica bakterij zaradi segrevanja hrane in ki jih spremljajo tresavice in bolečine v mišicah.

Pravilna higiena med bivanjem v naravi ni samo stvar udobja, ampak neposredno vpliva na vaše zdravstveno stanje in v primeru zanemarjanja lahko v ekstremnih primerih privede do trajnih posledic na zdravju ali pa smrti. 

Poglejmo si torej pobliže, kako se s to težavo spoprijeti, da bi v svojih aktivnostih lahko uživali zdravo in udobno. Začeli bomo s stvarmi, ki si jih lahko priskrbimo v civilizaciji, kasneje pa si bomo ogledali tudi alternativne postopke v naravi.  

Kalijev permangant najdete v vsaki lekarni. Gre za z vodotopno raztopino, ki pomaga odstranjevati glivične bolezni stopal. Uporablja se za dezinfekcijo vode. Obarva se vijolično.

Seznam se zdi dolg, ampak gre za drobnarije, ki ne zavzamejo veliko prostora. Se svoj lahko vzamete tudi komplet za šivanje, če bi morali kaj popraviti na oblačilih.

Naravne alternative higienskim pripomočkom

Toaletni papir 

O njegovi pomembnosti mi najbrž ni potrebno pisati. Poleg primarnega namena, ga lahko uporabljamo tudi kot:  

  •     netivo v sili
  •     konec paličice za čiščenje ušes 
  •     čiščenje površine zob
  •     odstranjevanje maščob s posod
  •     mehansko filtriranje vode

Alternative

Kot nadomestek toaletnega papirja lahko uporabimo velike liste rastlin, kot so lapuh (Arctium), luščine in listje koruze (zelene (so mehkejši) ali suhe), listi trav ali  širokolistnega trpotca (Planatago major). Veliko narodov za čiščenje intimnih predelov uporablja samo vodo. Najboljša izbira samo v primeru, če imate čas in dovolj tekoče vode.

skorocel širokolistý
Širokolistni trpotev

Vatirane palčica za ušesa

Ušesno maslo nastaja nenehoma in počasi zamaši slušni kanal. Zamašena ušesa niso samo stvar medsebojne komunikacije. Dober sluh v naravi je zelo pomemben. Pomaga pri iskanju virov in zavedanju okolja, pri katerem čista ušesa opozorijo na tekočo vodo in premikanje živali v bližnji okolici. Poleg čiščenja ušes so primerne tudi za čiščenje drobnih ran ali odstranjevanje umazanije iz težko dostopnih kotičkov opreme in orožja.

Alternative 

Ko vam poide palčic za čiščenje ušes, obstaja nekaj nadomestil. Najenostavnejši je kos žepnega robčka ali toaletnega papirja. Zvijte ju v tanek valjček in jih v ušesu obračajte v eno stvar. 

Bolj učinkovito, je če si naredite palčico iz lesa. Vzemite kos mehkega lesa, na primer vrbe in ga oblikujte v tanko gladko palčico.  Prepričajte se, da je konec, ki ga boste vstavili v uho, top in da nima ostrih robov. Obložite ga s koščkom blaga ali vate.

Vatové tyčinky do uší vyrobené z rastlín
 

Ženska higiena

Za gospodične in dame je to prirojena tema. Gospodje, bodimo gentlemani in se zavedajmo, da se ta tema tiče tudi nas. Udobnost in varnost naših polovic bi morala biti za nas prioriteta. 

Večini od vas zagotovo najprej na misel pridejo vložki in tamponi. Nekaj njih v nahrbtniku nikoli ne škodi. Imajo različno uporabo. Pomagajo upočasniti krvavitev ali pa prekriti odrgnino na koži, lahko jih uporabljamo kot improviziran filter za mehansko čiščenje vode. S sabo vedno nosim tampone, s katerimi zanetim ogenj. Plastični ovitek dobro odbija vodo, ko ga odpremo pa iz tampona nastane odlično netivo, ki zagori že po par iskrah. 

V naravi pa tamponi in vložki za uporabo pri menstruaciji niso vedno najboljša ideja. Težava nastane, ko jih odrabimo. Kri z izrazitim vonjem in mešanico hormonov privablja okoliške divje zveri in škodljiv mrčes. Težko se jih znebimo. S tem, da jih zakopljemo, ne rešimo ničesar, samo še več odpadkov pustimo v naravi. Prav tako ni dobra rešitev, da jih sežgemo na ognjišču. Velikokrat ognjišča nimamo na voljo. 

Težavo najbolje reši menstrualna skodelica. Gre za silikonsko skodelico z rezervoarjem. Ne omejuje gibanja, zato je kot nalašč za pohode in aktivnejše gibanja. Obenem se ga ne menjujemo, ampak čistimo, zato ne nastajajo odpadki in se seboj vam ni potrebno nositi drugih. Steriliziramo ga s splakovanjem in prekuhavanjem v čisti vodi.  

Na splošno velja, da morama dobro vzdrževati higieno intimnih predelov. Pri pakiranju ne varčujete z rezervnim spodnjim perilom in nosite ohlapnejše hlače, ki preprečujejo potenje. Idealno je, da intimne predel umijemo vedno, ko je to mogoče. Bodite pa pozorni kakšne so stoječie vode ali reke, drugače lahko tvegate glivične okužbe. Podobno se lahko zgodi pri brisanju z listi ali travo.
 

Ste pozabili zobno ščetko ali pasto? To so alternative

Malo je neprijetnejših stran, kot so vneti živec ali zlomljeni zob, ko je najbližji zobar kilometre daleč stran. Kaj pa naj storimo, če nam poide zobna pasta ali pa izgubimo zobno ščetko?

Alternative

Za čiščenje zob se vam ni potrebno nujno ustavljati, udobno jih lahko očistimo tudi med hojo. V primeru, da ste izgubili zobno ščetko, zanjo obstajajo naravni nadomestki. Eden od njih je prežvečen košček sveže vejice, na primer vrbe. S konca vejice očistite lubje in očiščen konec strite med dvema kamnoma. Pošteno ga zdrobite in imeli boste novo ščetko.

Ne pozabite na prostorčke med zobmi. S seboj nosite tudi zobno nitko. Veliko boljša je kot zobotrebci in je zelo uporabna. V sili jo lahko uporabimo kot laks za manjše ribe ali pa nit za popravilo oblačil in opreme. 

Če vam zmanjka zobne paste, obstaja nekaj možnosti.

  • Oglje - zdrobite ga v prah in zmešajte z malce vode. Z nastalo pasto si lahko očistite zobe. Črne zobe lahko oplaknete z vodo. Oglje odstrani obloge na sklenini in zatrejo bakterije na dlesnih.

Drevené uhlíky

  • Soda bikarbona - podobno kot oglju, dodajte malce vode in s pasto očistite zobe. Po čiščenju si ne pozabite dobro splakniti zob. Rezultat je lahko malce mehurčkast, čisti pa odlično. Ni pa primerna kot za dolgotrajno uporabo, saj lahko poškoduje sklenino.
  • Slana voda - zmešajte večjo količino soli z vodo, tako da nastane gosta raztopina. Z njo si potem dobro oplaknite zobe. Sol uničuje mikrobe in bakterije. Pomembno je, da raztopine ne grgrate in pijete. Slana voda v takšni koncentraciji vam lahko škodi in povzroči težave z ledvicami ali dehidracijo. 
  • Salvadora Persica - pri nas je znana miswak Gre za rastlino z območja bližnjega vzhoda, ki je razširjena po celi Afriki. Prežvečene korenine te rastline se že več tisočletij uporabljajo za čiščenje zob, uporabljali so jo že v starem Babilonu. Vsebuje veliko mineralov, vitaminov in ima belilne učinke. Idealne je za čiščenje zob med pohodi in pri pomanjkanju vode. 

 

Alternativa: 

Če krtače nimate, si boste morali narediti glavnik. Potrebovali boste ploščat daljši kos lesa. Vzemite košček ogorelega lesa s črnim koncem in košček ravnega trsja. Ogorek bo služil kot svinčnik in trsje kot ravnilo. Glavnik po dolžini razdelite na dva enaka dela in na spodnjem narišite zobe glede na to, kako gost glavnik bi radi imeli. Izrežite vsak drug zob in glavnik je na svetu. Glavnik z manjšim kamnom ali pa peskom, ki ga nasujemo na moker košček blaga,  čimbolj zaoblite

 

Glavo si umijte vsak dan, pa čeprav le z čisto vodo. Odstranite prah in delež maščobe z las in kože. Obenem boste omilili vonj po dimu z ognjišča, ki se oprime las.

 

Skrb za nohte

Zalomljen noht z odprto rano ne povzroča samo bolečin, ampak tudi okužbe in privlači neprijeten mrčes, predvsem v tropskem okolju. Najslabše je to na stopalih, kjer otežujejo hojo in je tveganje za okužbo še večje. Umazanija za nohti lahko okuži hrano in čisto vodo, s čimer si lahko nakopljete še druge bolezni. 

Nohti naj bodo vedno čisti in umivajte si jih po vsaki potrebi in po rokovanju z živili. Lažje, kot odstranjevati umazanije izza nohtov je to, da jih postrižemo na kratko. Za to so kot nalašč škarjice, ki jih lahko uporabimo v prvi pomoči ali pa pilica za nohte. Če pilice nimate, si lahko nohte nabrusite na ploskem kamnu. Ne krajšajte jih z grizenjem. V usta lahko tako spravite bakterije, na prste pa si lahko naredite ranice, preko katerih se lahko okužite. 

Skrb za lase

V nahrbtnik pospravite tudi krtačo za lase. Pomagala vam bo izčesati vejice dreves in grmov. Tako boste preprečili nastanek vozlov, znebili se boste zrahljanega prhljaja in na lasišču se vam ne bodo udomačili neželeni žuželčji podnajemniki. To ne velja samo za lase ampak tudi za brade.

Glavo si umijte vsak dan, pa čeprav le z čisto vodo. Odstranite prah in delež maščobe z las in kože. Obenem boste omilili vonj po dimu z ognjišča, ki se oprime las.

Muž umývajúci si tvár v horskom potoku

Če nimate mila, si lahko naredite čistilno pasto. Gre za enako recept kot v primeru zob, torej zdrobljeno oglje ali soda bikarbona. Pasto nežno nanesite in vtrite v kožo. Glavo splakujte toliko časa, da z lasov ne odstranite ostankov čistilne paste.

Če imate daljše lase jih nosite spletene. To je najboljša rešitev, kako imeti urejene lase, pa še napoti vam ne bodo.  Če nimate gumice ali sponke, se dobro obnese tudi dolg kos tanke vrvice. S koščkom daljšega usnja so ljudje spletali lase že pred tisočletji. 

Repelenti in deodorant

V primeru, da vam zmanjka repelenta, lahko uporabite naslednje alternative. 

Strite čebulo ali česen in si namažite telo, tako boste odganjali komarje. Ljubezen življenje najbrž ne boste našli, ampak ne bo pa se vam potrebno bati vampirjev in tudi komarji vam bodo dali mir. 

Pomaga tudi dim. Ni treba, da prihaja izključno iz ognjišča. Po taboru lahko namestite kadeče se bakle. Vzemite ravno palico, ki vam mora po tem, ko jo zapičite v zemljo, segati do ramen. Razcepite njen konec in počez v nastale razcepe namestite koške trdega lesa, tako da nastane oblika žogice za badminton. V sredino dajte kos žerjavice in nanjo položite vlažen mah. Nastali dim bo odganjal okoliški mrčes. Žerjavico in meh menjujte po potrebi.

Kempingový oheň v pozadí kempingový stan s gitarou

Relativno učinkovita je vrečica s semeni janeža in posušenim žajbljem. V tanko platneno vrečico v velikosti škatlice vžigalic nasujte obe zelišči. Naredite več takšnih vrečic in jih pospravite v žepe in nahrbtnik. Na aromo se boste hitro navadili, meni je prijetna. Rešitev deluje na komarje v neposredni bližini, v močvirjih je zaradi višje koncentracije mrčesa manj učinkovita. 

V primeru sile si lahko odkrite dele kože premažete z blatom. Najidealnejša je glina. 

Namesto svojega priljubljenega dezodoranta si pazduhe raje redno umivajte z običajnim milom. V parfumiranih dezodorantih so sestavine, ki privlačijo mrčes. Prepotena oblačila, ki dišijo po dezodorantu, stenice privlačijo celo bolj, kot oblačila, ki imajo vonj samo po potu. Tudi okoliške živali vas bolj vohajo. Če želimo znižati potenje, nam pomagajo zračnejša oblačila, pod katerimi zrak bolje teče. 

Kot nadomestek dezodoranta lahko uporabimo solno pasto (v sol dodajte par kapljic vode, tako da nastane granulirana pasta, ki si jo natrete pod pazduhe), sodo bikarbono (enak postopek kot pri soli) ali pa zdrobljeno oglje. Oglje sicer obarva oblačila in pazduhe na črno, ampak svojo nalogo odlično izpolni. 

Umivanje z gobo

Ena najboljših stvari za osebno higieno, ki jih lahko spakirate, je goba za kopanje. Če nimate možnosti kopanja, potem je druga najboljša možnost umivanje z gobo. Dobro se bo obnesel tudi manjša brisača. Če imate vodo iz naravnega vira, ki ne teče naravnost iz skale, jo pred uporabo vedno prekuhajte za 10 minut, zato da ne bi vsebovala bakterij. Ta način je hitrejši in enostavnejši ter porabili boste manj vode in se umili tam, kjer taborite. Z gobo si boste odlično umili tudi občutljivejša mesta med gubami, dobro pa odstranjuje tudi maščobo s kože. 

Odlična naravna alternativa je lahko tudi goba iz lufe. Lufa je vrsta buče, ki spominja na kumaro ali bučko. Ko je zrela, postane naravna gobica, ki jo lahko uporabljamo za umivanje posode ali osebno higieno. Njena prednost je, da če jo pozabite nekje v naravi, s tem tam niste pustili odpadka, saj gre za naravni material.

Lufa - špongia z tekvice

Razkuževanje

S seboj vzemite tubo gela za razkuževanje.. Nimamo vedno možnosti umivanja rok, kar pa je potrebno, še posebej po potrebi. Umazane roke lahko kontaminirajo hrano in pitno vodo, kar povzroča neprijetne prebavne težave ali pa vnetje ran. Gel za razkuževanje uniči 99 % bakterij. 

Kot alternativa odlično služi tudi čisti alkohol. Poleg rok z njim razkužite tudi predmete, kar je primerno predvsem pri prvi pomoči za čiščenje igel ali skalpela. Če nimate drugega sredstva, si ga nanesite par kapljic na kos blaga ali vate in si z njim oskrbite okolico rane in drobnih odrgnin, preden si jih obvežete ali pa nalepite obliž. Alkoholne krpice so osnova vsake dobre prve pomoči. Še pred odhodom se prepričajte, da jih imate v prvi pomoči dovolj. 

Stopala

Pohodi s polnim nahrbtnikom ali pa tudi z lažjim, ampak po težjem terenu, so za vaša stopala naporni. Tveganje ne predstavljajo samo spolzki kamni, ampak tudi sama vlaga. Začnite z ustrezno izbiro obutve Čevlji ne smeji biti pretesni, da ne omejujejo pretoka krvi v stopala, ampak obenem tudi ne preveč ohlapni, zato da imate stabilen korak in tako ne tvegate poškodb gležnja. 

  • sezujte se in stopala prezračite zmeraj, ko je to mogoče
  • če se ne morete sezuti, si jih pri kratkih postankih vsaj za trenutek razvežite
  • ne varčujte z rezervnimi nogavicami in jih mirne duše zamenjajte tudi 2x dnevno, da so noge čimbolj suhe
  • stopala si umijte v čisti vodi, vedno ko imate priložnost
  • vzdržujte nohte

Popravilo oblačil

Še ena stvar, ki vam ne bi smela manjkati je šivalni komplet za popravilo oblačil. Na videz niso povezani z higieno, ampak obstaja vez. Koža je skozi luknje v oblačilih izpostavljena dežju, soncu in mrčesu. Pri premikanju po skalah ali po grmovju obstaja večja možnost, da se boste odrgnili, poleg tega pa po oblačila lažje prideta vlaga in mraz. 

Manjše popravilo ne traja dolgo. Zato luknje raje popravite preden se povečajo. Zaradi tega tudi za trenutek postanete in se razgledate po okolici ali pa pri popravilu poslušate okoliške zvoke. Gre za odlično aktivnost pri večernem ognju. 

Čiščenje posode

Čiščenje posode, da na njej ni ostankov hrane, ni vedno enostavno, še posebej, če nimate dostopa do večje količine vode. Pri pakiranju zato ne pozabite na gobico za posodo. Gobico lahko odlično nadomestita snop mahu ali slame. 

 

Muž s kempingovým riadom v ruke pri jazere

Držite se teh osnov:

Ne uporabljajte detergenta za perilo. Onesnažili boste pitno vodo in resno poškodovali lokalni ekosistem. Kot nadomestek odlično služita droben pesek in zdrobljen pepel, ki odstranita maščobo in pripečene ostanke. Malo tega nanesemo v posodo in čistimo, dokler ne odstranimo umazanije. Mešanico po potrebi zamenjajo in na koncu posodo dobro oplaknite z čisto vodo.

Če na voljo nimate dovolj vode, posodo najprej očistite na suho. Pepel in suha trava dobro absorbirata maščobe in mehansko odstranita največjo umazanijo. Z vodo v majhnih količinah odstranite tudi ostanke nečistot. 

Notranjost posode lahko tudi prekuhate in tako pomorite bakterije. Pustite vodo, da vre vsaj 10 minut.

V menažkah ne puščajte ostankov hrane. Privlačijo mrčes in živali v okolici. Velike zveri hrano začutijo tudi do nekaj kilometrov. Po potrebi hrano odnesite vsaj 200 m od tabora, ga pospravite v vrečo in z vrvjo potegnite visoko na drevo. Na en konec vrvi privežite kos težjega lesa in ga vrzite čez visoko vejo na drevesu. Tako ste dobili škripec in vam ni potrebno plezati na drevo. 

Osnovni nasveti za konec

  • Ne varčujte z rezervnim spodnjim perilom in nogavicami.
  • Pred odhodom vedno preverite inventar in predvsem vsebino prve pomoči.
  • Pomembne stvari naj bodo podvojene in pospravljene posebej. Na primer pomembna zdravila, pincete, milo. 
  • Hrano imejte stran od tabora. Predvsem ostanke. Približno 200 m od tabora jih v vreči potegnite na drevo. 
  • Vzdržujte redno higiensko rutino, kot so česanje las, čiščenje zob ali kopanje z gobo.
  • Nosite ohlapnejša oblačila za boljše zračenje.
  • Oblačite se večslojno. Nosite več tankih slojev. Tako se lahko oblačite in slačite po potrebi in preprečite nepotrebno pregrevanje telesa ali pa podhladitev. 
  • S seboj vzemite manjšo lopatko, da boste lahko izkopali stranišče. Latrino izkopljite več deset metrov stran od taborišča. Velikost je odvisna od velikosti vaše skupine in tega, koliko časa boste ostali na tistem mestu. Robove vedno dobro označite in obložite z ravnim kosom lesa, da ne bi kdo padel vanjo, vključno z živalmi. Ponoči jo lahko označite s svetlobno palico in od taborišča potegnete vrvico, s katero se lahko orientirate. Po opravljeni potrebni v jamo vedno vrzite malce zemlje. Pred odhodom latrino vedno zakopljite. To ni samo zaradi varnosti, ampak je tudi spodobno. 
  • Če ne morate oprati umazanega perila in čistega nimate več, potem ga obrnite. 
  • Na roke operite umazane stvari, ko imate možnost. Perilo se lahko suši tudi med hojo obešeno na nahrbtniku ali pa dolgi palici, ki jo nosimo čez ramo. 
  • Pred vstopom v stanovanje se vedno sezujte.
  • Preden se skobacate v spalno vrečo si oblecite čista oblačila. Rezervnih stvari za ponoči ne nosite čez dan, zato da bi imeli oblačila za preoblačenje. 
  • Sezujte se ali pa vsaj odvežite vezalke vedno, ko se ustavite za trenutek. Noge se malce odpočijejo, pot pa se prezrači.
  • Stvari, ki so umazane s krvjo, ne puščajte ležati po okolici. Odpadki v naravi ne spadajo, s tem pa tudi vabite plenilce in neprijeten mrčes. Rabljene obliže ali obveze sežgite v ognju. 
 

Dodaj komentar:

...

Odzovi se na komentar:

... Prekliči
 
 
Skupina produktov
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polna (Desktop) različica