Kategorije
 
 
 
 
 
ponedeljek, 05 december 2022
7 najbolj znanih maskirnih vzorcev sveta

Z maskirnimi oblačili se večina od nas srečuje vsak dan. Naj gre za delo, konjičke ali pa del našega stila in osebnega izražanja. Vzorci so prvotno nastali samo za potrebe vojaških enot, ampak se sčasoma razširili med privrženci airsofta, ribolova ali pa v svoji posebni obliki ulične mode. Veste pa, kdaj in kako so nastali? Poglejmo si pobližje najpogostejše maskirne vzorce in zgodovino njihovega nastanka.

"Najmočnejša vrsta ni tista, ki preživi, niti ne najbolj inteligentna. Preživi tista, ki se najbolje prilagodi spremembam."  Charles Darwin

Kako so nastali maskirni vzorci na uniformah

Zgodovina maskiranja je stara kot človeštvo samo. Že prazgodovinski lovci so pri lovu nosili kožuhe zveri in nase pritrjevali dele rastlinja, da bi prikrili svoje obrise in se zlili z okoliškim terenom. Teh tehnik niso uporabljali samo pri lovu, ampak tudi za skrivanje pred sovražnikom ali plenilci.

Uniforme z maskirnim vzorcem so relativno mlad koncept

Med Napoleonskimi vojnami (1803-1815) so Francozi uporabljali uniforme z modrim ali zelenkastim plaščem in belimi hlačami s srajco. Angleži so še do konca 19. stoletja dajali prednost rdečim plaščem. Na to je vplival tudi način boja, saj se je borilo na kratkih oddaljenostih in večinoma ste naprotnika videli. Takrat je bilo strelno orožje natančno le na nekaj deset metrov in morali so ga polniti po vsakem strelu. Boji so se pogosto končali z bajoneti in sabljami.


Francúzke a anglické uniformy z čias Napoleonských vojen

Pionirji maskirnih vzorcev so bili Francozi 

Prelom je nastal na začetku 20. stoletja, ko so Britanci med okupacijo Indije postopoma opustili rdečo in prešli na odtenek kaki, ki je bil bolj primeren tamkajšnjemu podnebju in terenu. Spremembe, ki so nastale okoli leta 1850, so se končale kot sprejetje barve kaki za uradno barvo britanske uniforme leta 1902.

Prva prava maskirna oblačila z zapletenejšim vzorcem so nastala med prvo svetovno vojno (1914-1918). Večina držav je še vedno uporabljala izrazite enobarvne uniforme. Poskuse z maskirnimi vzorci je začela Francija, ki je ustanovila skupino umetnikov, ki so eksperimentirali z različnimi vzorci za uniformah in plaščih. Prvotno so bili namenjeni za ostrostrelce ali izvidnike in šlo je za ročno izdelavo.


Britskí vojaci počas prvej svetovej vojny v khaki uniformách
Britanska uniforma v barvi kaki

Do preloma je prišlo med drugo svetovno vojno (1939-1945) Uniforme z maskirnim vzorcem je začela vsesplošno uvajati in predvsem industrijsko izdelovati nacistična Nemčija. Ni šlo za rokodelstvo ali posamezne projekte, ampak koncept v obliki splošnega standarda, kot ga poznamo danes.

Nemci so se zavedali, da ima vsak teren in letni čas svoj primeren vzorec. Tako je nastalo več vzorcev, kot so Sumpftarn, Splintertarn ali Erbsentarn (tega je najbolj podoben sodobnemu Flecktarnu nemškega Bundeswehra). Poleg uniform so te vzorce uporabili tudi na težkih vojaških vozilih.



Pánske maskáčové nohavice vzor Splintertarn
Maskirni vzorec Splitertarn

Zaostajali niso niti zavezniki

Marinci Združenih držav, ki so se borili v Pacifiku, so uporabljali vzorec Frogskin. Sestavljen je bil iz bež podlage, na katero so nanesli rjave, temne in svetlozelene madeže, ki so imeli srednjo veliko velikost. Uniforme so bile potiskane in so imele zanimivo inovacijo. Bile so tudi obojestranske. Drugi del je bil namenjen bolj suhim podnebjem in imel je odtenke kaki, bež in svetlorjave barve. 

 

Maskovací vzor frogskin
Maskirni vzorec Frogskin

Velika Britanija je naredila vzorec Denison, ki je bil prvotno namenjen padalcem. Šlo je za večje površine olivnozelene, kaki in temnomodre barve z elementi, ki spominjajo na potezo s čopičem. 

Britský maskáčový vzor denison na unforme
Maskirni vzorec Denison

Eden od prvih vzorcev Sovjetske zveze je bil MKK (makirovochnyi kamuflirovannyi kostium). Imel je obliko hrastovega lista na bež ali zeleno podlagi.

Sovietsky maskovací vzor MKK
Maskirni vzorec MKK

Najpogostejši sodobni maskirni vzorci

Woodland

Naš seznam ne moremo začeti nihče drugje, kot z enim najbolj znanih in najbolj razširjenih vzorcev v zadnjih desetletjih - klasični Woodland. 

Uradna oznaka Woodlanda je US M81. Številka 81 označuje leto nastanka in do danes spada med največkrat kopiran in spremenjen vzorec od nastanka maskirnih vzorcev na uniformah. 

Woodland je nastal po vzorcu m1948 ERDL, ki so ga oblikovali med vojno v Vietnamu (1955-1975). Vzorec bi lahko rekli tudi »listavec«. Omeniti velja tudi, da je po vzorcu ERDL nastal češki maskirni vzorec Vz.95. Woodland je nastal z povečavo ERDL za približno 60%. Ohranil je barvno lestvico s podlago iz peščene, olivne, črne in rjave barve. V svoji osnovni obliki so ga povzeli tudi V slovaški vojski z oznako M97, dokler ga ni nadomestil aktualni digitalni Vz.2007. 

Woodland ima veliko število derivatov. Kopirali so ga takšni meri, da so se njegove različice našle celo v komunističnih državah, kot so Kitajska, Kambodža ali Kazahstan in tudi pri vojskah Bližnjega vzhoda, kot sta Iran ali Jordanija. Njegova osnovna oblika je postala standard, iz katerega so izhajali drugi vzorci, na primer francoski vzorec CCE.

Vzory woodlandu

Digital 

Digitalni vzorci so definirali nov standard modernih maskirnih vzorcev. Nastali so lahko zaradi napredka informacijskih tehnologij. Zgrajeni so iz delcev v obliki slikovnih točk, s čimer je nastal zapleten vzorec, ki bolje popači silhueto maskiranega objekta in se lepše zlije s pestrejšim okoljem. Velik delež prvih vzorcev je nastal z enostavno obdelavo tradicionalnih vzorec s slikovnimi točkami in pomanjšanjem osnovnih oblik. 

Prvi moderni digitalni vzorec je bil CADPAT (Canadian Pattern), ki je nastal leta 1997. Naslednji je bil ameriški vzorec MARPAT (Marine Pattern), ki je bil narejen za US Marines Corps (USMC - ameriško morsko pehoto). Iz vzorca CADPAT je leta 2004 nastal tudi ameriški vzorec UCP (Universal Camouflage Pattern). UCP, kot govori že njegovo ime, naj bil bi v času svojega nastanka univerzalna platforma za različna okolja.

Odtenek sive je primeren za mestno okolje, zimo in tudi puščavno kamnito okolje. Komercialne kopije se imenujejo tudi AT-digital. Vzorec MARPAT je primernejši za gozdno okolje in kmetijske površine. MARPAT pogosto imenujejo tudi Digital Woodland. 

Digitalne vzorce so vpeljali tudi Kitajska, Srbija ali Ruska federacija. Ne zaostaja tudi množica zasebnih podjetij za lastnimi komercialnimi modeli, kot je na primer britanski PenCott. 

Slovenskí vojaci v uniformách digital

DPM

DPM (Disruptive Pattern Material) je nastal v Veliki Britaniji leta 1960. Tako kot M81 Woodland spada med najbolj razširjene in najbolj kopirane vzorce na svetu. Naredili so ga za toplejša podnebna območja. Narejen je iz črnih, rjavih in bledozelenih ozkih vzorcev na peščeni ali kaki podlagi. DPM in njegove različice so poleg Velike Britanije uvedli tudi Kanada, Bolgarija, Indonezija, Portugalska ali Oman. 

V današnjem času v britanski vojski poteka ponovno opremljanje, kjer DPM nagrajuje nov vzorec MTP (Multi-Terrain Pattern). MTP je adaptacija ameriškega vzorca Multicam zasebnega podjetja Cyre, ki kombinira Multicam z elementi DPM. 


Tričko s maskovacím vzorom DPM a košeľa MTP
Maskirni vzorec DPM in MTP 

Flecktarn

Ni presenetljivo, da men najpogostejše maskirne vzorce spada tudi nemški Flecktarn. Nemčija je bila konec koncev prisotna pri samem nastanku in splošni uvedbi maskirnih vzorcem pri vojaških enotah.

Batoh s maskáčovým vzorom flecktarn

Flecktarn je Bundeswehr adaptiral v osemdesetih letih. Gre za rezultat dolgoletnih raziskav in sodelovanja med nemškimi in francoskimi podjetji. Beseda Flecktarn je sestavljena iz besed Fleck (madež) in Tarnung (maskiranje). To dobro opiše njegovo obliko, saj je narejen iz pik, ki spominjajo na gravitacijske pike. Zelo je podoben vzorcu iz druge svetovne vojne, Erbsenmusterju. 


Nemeckí vojaci v uniformách Flecktarn

Nemški vzorec sestavlja 5 barv. Črna, rdečorjava in temnoolivna na olivni in rumenozeleni osnovi. Puščavski vzorec Tropentarn/Wustentarn sestavljajo rdečorjave in temnovijoličaste pike na rumenopeščeni podlagi. 

Flecktarn je bil navdih za veliko podobnih vzorcev. Dansko je uvedlo lisasti vzorec M84, ki je sestavljen iz treh barv. Iz temnovijoličastih in olivnih točk na kaki podlogi. Kitajska je uvedla kopijo Flecktarna za mejne straže in enote, ki so razporejene na okupacijo Tibeta. 

Multicam

Multicam spada med najbolj perspektivne maskirne sodobne vzorce. Gre za patent ameriškega podjetja Crye Precision, ki je bil razvit za potrebe ameriške vojske. Glavni razlog za razvoj je bila zmanjšanje maskirnih vzorcev z namenom, da bi jih poenotili za čim večji obseg naravnih okolji in podnebnih območij.


Vojaci v prírode v uniformách v maskovacom vzore multicam

Multicam je poleg uvedbe v ameriški vojski, dosegel tudi ogromen komercialen uspeh. Vzor CamoGrom poljskega podjetja Helikon-Tex izvira neposredno iz Multicama in je bil narejen za poljske posebne enote. V danski vojski je nadomestil vzorec M48 in je osnova za zgoraj omenjeni britanski vzorec MTP, ki je nadomestil dolgoletni vzorec DPM. 

Multicam, podobno kot drugi omenjeni vzorci, ima več različic, kot so Multicam Black (črna), Multicam Tropic (svetlozelena različica za tropsko okolje) ali Multicam Alpine (snežnobela različica). 

Ima več različic in nelicenčnih kopij, predvsem pri azijskih proizvajalcih.

A-tacs

Atacs spada med zasebne komercialne vzorce. Razvilo ga je ameriško podjetje Digital Concealment Systems (DCS). Podobno kot Multicam, gre za univerzalno platformo, ki je namenjena za raznoliko okolje. Priznati moram, da A-tacs spada med meni najljubše vzorce poleg Multicama in britanskega DPM-ja. 

Njegov dizajn je sestavljen iz mininalističnega digitalnega vzorca brez izostrenih vzorcev. Ustvarja vtis prekrivajočih se razpršenih plošč z nežnim prehajanjem barv. Osnova vzorca je A-tacs AU (Arid Urban), ki so ga testirale ameriške posebne enote v Afganistanu in je sestavljen iz bledorjavih, peščenih in kaki odtenkov. Za gozdno okolje je namenjena različica FG (Forrest Green) v zelenih odtenkih. Za v urbano okolje je namenjen vzorec LE (Law Eneforcement), ki je namenjen predvsem policijskim enotam za posredovanje, kot je na primer S.W.A.T. sivih, črnih in temnomodrih odtenkih. 

A-tacs ni izgubljal časa in v ponudbi je tudi nova generacija maskirnih vzorcev z oznako X (Extreme). Izhaja iz osnovnih različic ampak ima agresivnejši digitalni potisk, prenovljeno barvno lestvico in agresivnejši dizajn. Osnovna oznaka vzorca je ostala, le imenu so dodali oznaka -X (FG-X in podobno). V ponudbi je tudi vzorec z imitacijo lubja, ki je namenjen predvsem lovcem, z oznako TD-X.

Maskovací vzor A-tacs

A-tacs ni na voljo v nobeni vojski, kljub temu da ima velik potencial. Uporabljajo ga predvsem posebne enote, lovci in je zelo popularen tudi med airsoft ljubitelji. Vzorec masivno kopirajo azijski proizvajalci taktične opreme in njegovo ilegalno kopijo uporablja tudi vojska Ruske federacije ali pa čečenski seperatisti. 

Realtree

Pod izrazom Realtree lahko združimo celo družino specifičnih vzorcev. Ne gre za vojaško uniforma, pa čeprav so maskirne sposobnosti te »veje« pogosto boljše kot veliko uveljavljenih vojaških vzorcev in bi bile kot nalašč za izvidniške enote in ostrostrelce. Gre za različice, ki jih proizvaja predvsem zasebni sektor za lovce, ribiče ali snemalce in fotografe divjine.

Maskovanie v prírode - fotograf a vojak so zbraňou

Osnovno sestavlja potisk resničnega okolja na blago. Gre za posnemanje lubja, listov iglic, celotnih rastlih ali vodne vegetacije z osredotočanjem na konkretne detajle. 

Vzorci so narejeni za vse vrste vegetacije, podnebna območja ali letne čase. Pod imenom RealTree poznamo izvirne vzorce te ameriške lovske znamke in tudi modele kitajskega proizvajalca Loshan, ki je v srednji Evrope močno prisoten. 

V pestro ponudbo spadajo tudi vzorci Backlands proizvajalca Globaltech44 ali ribiške vzorce Fishoflauge. 

Maskovacie vzory fishoflauge, realtree, backlands
Maskirni vzorci Fishoflauge, Real tree in Backlands

»Nihče nima rad bojevnikov, dokler pred vrati ne stoji sovražnik.« Afriški pregovor

 
ZMskyuza

1

...
ZMskyuza

1

...

Dodaj komentar:

...

Odzovi se na komentar:

... Prekliči
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polna (Desktop) različica