Kategorije
 
 
 
 
 
ponedeljek, 14 julij 2014
O paralizatorjih in njihovi uporabi

Električni paralizator ali elektrošok je orožje, namenjeno samoobrambi v sili in obrambi proti agresivni ali nevarni živali, ki ni smrtonosno in deluje na osnovi električnega toka.

Vrste električnih paralizatorjev:

Poznamo dve vrsti električnih paralizatorjev. Ena od teh je paralizator, ki deluje na principu neposrednega kontakta z osebo, deluje tudi čez debelejši sloj oblačila. To so klasični paralizatorji, električne palice in paralizatorji v obliki mobilnega telefona ali baterije. Druga vrste je tako imenovani taser, ki izstreli projektil, ki je s paralizatorjem povezan z električno žico. Prednost te vrste je posredni kontakt z napadalcem in domet vse do 10 m. Projektil se rahlo zapiči pod kožo napadalca in vanj prek žice prenese električni naboj vse do nekaj milijonov voltov. Tok povzroči krče v progastih mišicah človeka, ki se potem ne mora premikati nekaj minut.

Klasični paralizator          Paraalizator v obliki svetilke:                               Taser:

paralyzér afg power maxParalyzér s baterkou rd 2013Taser a jeho časti

 

Zgodovina:

Ko je znanstvenik Jack Cover leta 1969 začel ustvarjati prvo podobo električnega orožja, ki ga je dokončal leta 1974, jo je imenoval električna puška. Kot orožje so ga uvedli leta 1976, patenta pa so pozneje popravili v podjetju Nova Technologies leta 1983. Naredili so prvi ročni paralizator, ki je dobil ime Nova XR-5000. Dizajn, ki so ga naredili, se dandanes uporablja po celem svetu. V današnji moderni dobi delujejo tudi ti. skriti paralizatorji, ki so na voljo v obliki mobilnega telefona. Gre le za imitacijo telefona, kar pa napadalca lahko zmede.

Princip delovanja paralizatorja:

Paralizatorji istočasno uporabljajo visoko napetost in nizek tok. Tako nastane ogromna napetost, ki napadalca ne usmrti, samo začasno onesposobi in povzroči močne bolečine in začasno paralizo. Obstajajo različna mesta na telesu, ki so občutljivejša in ranljivejša kot druga, na primer ramena, mesta pod prsnim košem ali boki.
Notranji električni tokokrog paralizatorja je enostaven in osnovan na oscilatorju ali  napetostnega amplifikatorja. Steče izmenjava nizke napetosti na visoko, v kateri tokokrog zmore spremeniti 9V vse do 100.000 V ali 1.000.000 V. Napajanje je različno in odvisno od tipa paralizatorja. Napajajo se lahko s 1,5V baterijami, 9V baterijami ali vstavljenimi baterijami s priloženim polnilcem.
Opozorilo! Učinek paralizatorja se razlikuje od posameznika do posameznika in je odvisen od več dejavnikov, kot so na primer fizična sposobnost, vlaga kože, debelina oblačila, skozi kateri steče naboj ali pa stanje bateriji ali vgrajene baterije. Zato se lahko učinki razlikujejo in potrebno je biti pozoren.
Proizvajalci navajajo:

  • 1 sekunda povzroči intenzivne bolečine in mišične krče.
  • 2 do 3 sekunde povzročijo dezorientacijo in padec na tla
  • 3 in več sekund povzročijo padec na tla, mišične krče in nekaj minutno dezorientacijo.

Uporaba:

ukážka nosenia sprejov a paralyzérov

Taserje in paralizatorje uporabljajo oborožene enote; policija, vojska, posebne enote, varnostna podjetja ali pa varnostniki na športnih dogodkih, kjer je večje tveganje za nastanek množičnih nemirov in pretepov. Pri nas niso tako množični v uporabi kot palice ali solzivci. Prodaja in uporaba taserjev je pri nas prepovedana. Po drugi strani pa lahko klasični paralizator ali paralizator z baterijo kupimo v teh spletni trgovini.
Upamo, da vam tega izdelka ne bo treba uporabiti, saj ne želimo, da bi se po nepotrebnem znašli v konfliktnih situacijah. Po drugi strani pa je človek vsaj malce pomirjen, da ga nekaj varuje na temnih ulicah ali potovanjih. Veliko teh naprav ima vstavljeno LED svetilko, ki vam bo služila predvsem zvečer ali pa na krajih, kjer boste potrebovali malce več svetlobe.

Prikazni posnetek - učinki paralizatorja:

 

Na koncu naj omenit še to, da imajo te naprave lahko sam osebe, ki so stare 18 let ali več. Uporabljajo se lahko samo v primeru skrajne sile in nujne obrambe.

VELJAVNA PRAVNA UREDITEV V SLOVENIJI: Pravice in obveznosti posameznikov, pravnih oseb in samostojnih podjetnikov posameznikov v zvezi z orožjem, z namenom varovanja življenja, zdravja in varnosti ljudi ter javnega reda ureja Zakon o orožju (Uradni list RS, št. 23/05-UPB1 in 85/09). Orožje po tem zakonu je predmet, izdelan ali prilagojen tako, da lahko pod pritiskom zraka, smodnikovih ali drugih plinov ali drugega potisnega sredstva izstreljuje krogle, šibre ali druge izstrelke, oziroma razpršuje pline, tekočino ali drugo substanco in drugi predmeti, ki so po svojem bistvu namenjeni zlasti:

  • da z neposrednim učinkovanjem preprečijo ali zmanjšajo napad ali nevarnost;
  • za lov;
  • za športno streljanje.

Orožje se razvršča v kategorije A, B, C in D. Električni paralizatorji so uvrščeni v kategorijo D, točka 8, razpršilci pa v kategorijo D, točka 9. Zakon prav tako določa, da orožje iz kategorije D 6. točka, pri katerem je kinetična energija izstrelka na ustju cevi nižja kot 20 J ali hitrost izstrelka na ustju cevi manjša kot 200 m/s, do vključno 9. točke spada v drugo dovoljeno orožje, za katero ni potrebno posebno dovoljenje. Tako orožje lahko kupi oseba, ki je dopolnila 18 let, pri enem od trgovcev, ki ima dovoljenje za promet z orožjem. Trgovec ob prodaji orožja, zavede stranko v evidenco prodanega orožja. Vsekakor pa tudi za navedeno orožje veljajo pravila nošenja orožja, ki jih določa Zakon o orožju. Orožje se mora nositi tako, da ne ogroža osebne varnosti ali varnosti koga drugega in ga ni dovoljeno nositi ali prenašati na javnih krajih na način, ki vznemirja ljudi, ali tako, da ga ljudje opazijo. Kljub temu, da posameznik za navedeno orožje ne potrebuje posebnega dovoljenja ga lahko uporabi le v primeru silobrana. Silobran je pravni izraz za napad na življenje in telo, storjen kot posledica obrambe. Po slovenskem kazenskem zakoniku (Uradni list RS 95/04) je silobran v 11. členu opredeljen:

  • ni kaznivo dejanje tisto dejanje, ki je storjeno v silobranu.
  • silobran je tista obramba, ki je neizogibno potrebna, da storilec odvrne od sebe ali koga drugega istočasen protipraven napad.
  • storilec, ki je prekoračil meje silobrana, se sme kaznovati mileje; če pa je prekoračil silobran zaradi močne razdraženosti ali prestrašenosti, povzročene z napadom, se mu sme kazen tudi odpustiti.

Uporabo določenih električnih paralizatorjev, pa omejuje Uredba o prepovedi nabave, posesti, vnosa, uvoza in nošenja določenih vrst orožja (Uradni list RS, št. 80/06). Prepovedani so nabava, posest, vnos in nošenje orožja, ki z električnim delovanjem na mišice oziroma čutne in gibalne funkcije osrednjega živčnega sistema povzroči začasni mišični krč, ki zajame celo telo, če je orožje izdelano tako, da deluje na daljavo z izstrelitvijo puščic ali drugih podobnih izstrelkov.

  •  
 

Dodaj komentar:

...

Odzovi se na komentar:

... Prekliči
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polna (Desktop) različica