Kategorije
 
 
 
 
 
četrtek, 21 oktober 2021
Kako začeti plezati in kakšne koristi prinaša

Vas mika, da bi začeli plezati, pa ne veste kako? V tem članku boste izvedeli, kakšne prednosti in koristi ima za vaše telo in glavo. Če ste čisti začetnik, boste izvedeli na kakšen način se lahko začnete posvečati temu adrenalinskemu športu.

Zgodovina plezalstva

Za začetek si malce obudimo spomin in pojasnimo, kako je plezalstvo nastalo. Človek se v gore prvič ni odpravil zaradi športa, ampak hrane. Poznejši vzroki za obisk gor so bili zbiranje kamnin in mineralov, ampak tudi vojaški spopadi. 

Prve omembe o potovanjih v gore v Evropi sežejo v 16. stoletje. Glaven razlog za preživljanje časa v gorah je bilo iskanje živeža, lov na gamse in druge živali. Našli so se tudi posamezniki, ki so jih privlačile predstave o bogastvu. Priljubljeni so bili tako imenovani iskalci mineralov - pretežno prebivalci podgorskih vasi, ki so domačo okolico poznali najbolje. Z iskanjem mineralov so spoznavali svoje okolje in tako postali gorski vodniki - gorniki. Postopoma se je njihov konjiček spremenil v službo. Niso se preživljali samo z iskanjem mineralov, ampak so začeli dobivati tudi prve stranke. Šlo je za različne strokovnjake, ki so jih zanimale posebnosti narave. Pozneje so se jim pridružili ljudje iz višjih družbenih slojev, ki jih je že v tistih časih zanimala narava. Že konec 19. stoletja in na začetku 20. stoletja se je plezalstvo prvič začelo razvijati kot športna in prostočasna aktivnost. Plezalstvo se je znatno razmahnilo približno v polovici 20. stoletja, ko so začeli »osvajati« prve vrhove, katerih višina je presegala 7000 metrov n. v. Največjo goro na svetu, Mount Everest, ki je visoka 8848 metrov n. v., sta leta 29. maja 1953 osvojila E. Hillary in T. Norgay.

 

 E.Hillary a T.Norgay na Mount Evereste v roku 1953

Zakaj se posvečati plezalstvu? Kakšne koristi prinaša?

Plezalstvo je kot športna aktivnost postalo zelo priljubljeno tudi zaradi mnogih koristi, ki jih prinaša:

1. Gibanje koristi celotnemu telesu

Z gibi, ki jih opravljamo pri plezanju, naravno razgibamo široko paleto mišic, tudi zaradi tega, ker ves čas delate s svojo težo. Tako ne krepite samo svoje moči in vzdržljivosti, ampak tudi izboljšujete koordinacijo in ravnotežje. Fizioterapevti plezanje velikokrat priporočajo za izboljšanje koordinacije gibanja in ojačenje zgornjega dela telesa. Poleg boste izboljšali tudi koncentracijo, brez katere boste v tem športu težko preživeli. Pri plezanju morate taktizirati in razmišljati o vsakem koraku, ki ga nameravate storiti.  

2. Duševno zdravje

Še enkrat moram omeniti, kako pomembna je koncentracija, ki je del nekakšne psihohigiene, pri kateri se zavedate, da so tistem trenutku pomembni samo pravilno izvedeni premiki in koraki. Zahvaljujoč temu lahko popolnoma izklopite svoje misli in pozabite na obveznosti vsakdanjega življenja in se osredotočite na dani trenutek. Na koncu vsake poti vas čakata nagradi v obliki krasnega razgleda na okoliško pokrajino in občutek zadovoljstva za uspeli podvig.

3. Pozitivni učinki na dihalni sistem

O blagodejnih učinkih visokogorskega zraku nam najbrž ni potrebno pisati, vsakdo jih pozna. Omeniti pa moramo, da se pri naraščanju nadmorske višine zmanjšuje kisik v ozračju, kar lahko na vsakogar vpliva drugače.

4. Premagovanje meja

Želja po osvojitvi vrha ne premaguje le strahu, ampak tudi premika meje. Nenehno nas sili premagovati ovire, ne samo s fizične strani, ampak tudi psihološke. Uči nas hvaležnosti za malenkosti, ki jih v vsakdanjem življenju jemljemo kot samoumevne, na primer to, da nam ni treba spati zunaj na mrazu, ampak doma v topli postelji. To so malenkosti, ki se jih zavemo šele v trenutku, ko jih izgubimo in niso več tako samoumevne.

5. Samopodoba in prizadevnost

Zelo pomemben del tega športa so pozitivne misli in zaupanje vase. Negativne misli moramo odriniti na stran, saj nam nikakor ne pomagajo. Pri plezalstvu lahko spoznate veliko novih izkušenejših ljudi, pa tudi manj izkušenih, s katerimi se boste vzajemno motivirali in premagovali svoje meje. Prizadevni začnete postajati takrat, ko začnete razmišljate o smereh, ki vam jih ni uspelo preplezati in se vračate k njim z željo in odločnostjo, da boste to spremenili.

 

Kako začeti s plezalstvom?

1. Začnite na steni

Nekje morate začeti in umetne stene so kot nalašč za to. Pustite, da vas vodi nekdo, ki je izkušenejši, in seznanite se z osnovnimi principi plezanja. Lahko začnete na balvanih - to je vrsta plezanja na majhnih skalnatih blokih, nižjih stenah, brez uporabe vrvi. Pri plezanju po balvanih se pleza samo vstran, temu se reče tudi traveziranje. Prednost tega je, da splezate samo nekaj metrov od tal, kjer so posebne blazine. Ta vrsta plezanja je zaradi nezahtevnosti primerna tudi za začetnike, saj ni potrebno imeti veliko izkušenj in opreme.

Lezenie na stene

2. Plačajte si tečaj plezanje

S tečajem lahko začnete takoj, brez prehodnih izkušenj z umetnimi stenami. Pod vodstvom izkušenega inštruktorja se boste naučili osnov plezanja in premikanja po skalah. Spoznali boste osnovno plezalsko opremo in osnove varovanja. Naučili se boste samostojno obvladati položaj in ponujati prvo pomoč. Obstajajo poletni in tudi zimski tečaji. Na zimskih se boste naučili premagovati sneg, uporabljati dereze, cepine, vrvi in nenazadnje boste pridobili praktično znanje iz preprečevanja plazov in reševanja pri plezalskih nesrečah.

3. Priskrbite si svojo plezalsko opremo

Če s plezanjem misliti resno, je čas, da si kupite svojo opremo. Najprej si morate priskrbeti sedežni plezalni pas, čez katerega ste privezani na vrv. Druga pomembna stvar je zaščita glave, plezalska čelada. Pomembno je, da jo nosite, nikoli ne plezajte brez nje. Lahko pride do padca ali pa poškodb zaradi padajočih kamnov. Potrebovali boste tudi prsni del pasu, ki vas bo pri padcu stabiliziral z nogami navzdol. Poleg vsega naštetega je potrebno kupiti še par drugih stvari.

Kaj vse potrebujete:

  • Sedeči plezalni pas
  • Plezalska čelada
  • Varovalni elementi, vrečke
  • Sidrni elementi,
  • Prižeme,
  • Sestopne priprave, 
  • Nožne zanke/footcord,
  • Vrvi,
  • Vponke, kompleti,
  • Vrečke z magnezijem,
  • Plezalni nahrbtnik
  • Cepini
  • Dereze

 

kUPITE PLEZALSKO OPREMO

Základná horolezecká výbava

4. Vadite

Vaja dela mojstra in to velja tudi pri alpinizmu in plezanju. Ne uspe vam vedno vse, kar hočete, pomembo je, da se ne vdate. K boljši vzdržljivosti in moči lahko pripomorejo enostavne vaje, kot so počepi, sklece, trebušnjaki, vaje za hrbet in trebuh.  Temu lahko dodate še nekakšne aerobne vaje - tek, kolesarjenje, plavanje, tek po stopnicah ... Najboljši trening pa je samo plezanje, čeprav vas vsaka vadba potiska bliže k cilju. Pri plezanju ne smete pozabiti na pravilno dihanje, ki je velikokrat podcenjeno. Če ga zadržujemo, izgubljamo moč, zato je tudi pravilnemu dihanju potrebno posvetiti čas.


Našo ponudbo smo razširili za izdelke za plezanje, saj je naša vizija ponujati praktične izdelke za ljubitelje narave z aktivnim življenjskim slogom. Verjamemo, da bomo z njimi razveselili ljubitelje tega adrenalinskega športa. Po novem lahko pri Waragoodu najdete osnovno opremo potrebno za plezanje in alpinizem od francoskega proizvajalca Petzl.

Vir: https://www.infoglobe.sk/horolezecky-sprievodca/lezenie-historia-horolezectva/

 

Dodaj komentar:

...

Odzovi se na komentar:

... Prekliči
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polna (Desktop) različica