Kategorije
 
 
 
 
 
torek, 29 marec 2022
Ali veste, kako najti vodo v naravi?

Predstavljajte si, da med nekajdnevnim pohodom izgubite sled in obtičite sredi ničesar in brez vira vode. Voda je nedvomno najpomembnejša prednost za preživetje v divjini.  Gotovo veste, da lahko vaše telo zdrži nekaj časa brez hrane in zatočišča, razen če se ne znajdete v ekstremni vročini ali mrazu. Ampak več kot 24 ur brez vode pa terja svoj davek na vašem fizičnem in duševnem stanju, kar vas lahko ubije hitreje kot pa lakota. Da bi se takšnim katastrofalnim scenarijem izognili, smo za vas pripravili nekaj nasvetov, kako najti, loviti in filtrirati pitno vodo v naravi.

Kako v naravi najti vir pitne vode?

Voda se nahaja skoraj v vseh vrstah okolja. Kjerkoli, kjer dežuje, jo lahko ujamete v posodo ali plahto. Če ste na ledenem območju, lahko prečistite in raztopite led. Če led ni prozoren in je siv, gre za zmrznjeno slano vodo, ki ni primera za pitje. Če se zgodi, da obtičite v puščavi, potem sledite stezam, ki vas bodo pripeljale do taborov z napajalniki. Še en vir vode so sodčasti kaktusi, ki pod trdim olupkom skrivajo sok, ki ga enostavno iztisnete. Bodite pa pozorni na belo tekočino, ki je pogosto toksična in strupena. 
 

Najbolj opazni viri pitne vode so reke, potoki in jezera. Da bi zmanjšali možnosti za kontaminirano vodo, morate prednost dajati deročim vodam na višjih nadmorskih višinah in daleč od človeških bivališč in živali za rejo. Dober vir vode v gorah je tudi voda, ki teče iz skal. Manjša možnost je, da so jo onesnažile živali ali pa preostanki rastlin, njena temperatura je večinoma nižja, kar preprečuje višje število bakterij.  

Bodite pozorni na stopinje zveri in živali, saj živali vedno vedo, kje je voda.

zvierací chodník v lese

zvieracie stopy

Dober znak, da je vir pitne vode blizu, je mrčes. Večina mrčesa se giblje nekaj metrov stran od vode. Bujna zelena vegetacija je tudi znak, da je voda blizu. Ko se ustavite, da bi si oddahnili, lahko v tihih gozdovih z velike razdalje zaslišite reko. Zapomnite si, da voda vedno teče z hriba. Močna rosa na travnikih tudi lahko služi kot vir pitne vode v naravi.

Dobro je, če spremljate tudi rastlinske indikatorje, kot so vrbe, ki potrebujejo večjo količino vode, ali pa trsje in ločje. To so najboljši pokazatelji vode, ki leži blizu površine. Izkopljite jamo globoko okoli 30 cm z enakim premerom in počakajte. Mogoče boste presenečeni, da se bo odprtina hitro napolnila z vodo. Podzemna voda je kalna, ampak če jo precedite čez krpo, se hitro očisti in za kratek čas vam zadošča. Pomembno se je zavedati, da tvegat, če pijete vodo in je ne očistite.

Če se nahajate blizu snega in ledu, ga uporabite in si raztopite pitno vodo. Pitne vode pa nikoli ne zaužijte ledeno – to zniža vašo telesno temperaturo in privede do dehidracije.

Na večini podeželskih območij lahko najdemo pitno vodo, ki pa ni vedno varna. Na podeželskih območjih obstaja velika možnost, da so vodo onesnažili živalski izločki, oljnate snovi iz kmetijskih strojev in gnojenje površin.

Vir tekočine, ki vam lahko škodi

Če v svoji okoli niste našli nobenega vira vode in se vas začenja polaščati obup, v nobenem primeru ne nadomestite vode z naslednjimi tekočinami:

  • Alkoholni napitki - telo hitro dehidrirajo
  • Urin - vsebuje škodljiv odpadne snovi in 2 % soli
  • Kri - lahko prenaša različne bolezni
  • Morska voda - vsebuje 4 % soli, kar pomeni, da njeno pitje povzroča izčrpavanje zalog vode v telesu, namesto da bi jih polnila.

Izognite se vodi, če na površini vidite oljni madež. S filtriranjem in prekuhavanjem kemikalij ne morete odstraniti. Bodite pazljivi, če okoli vode ne raste zelena vegetacija ali pa v bližini najdete živalske kosti, ki so znak onesnaženosti. Bodite pozorni tudi takrat, če na bregu opazite veliko mineralnih usedlin, ki lahko kažejo na alkalnost.

Tehnika zajemanja vode v naravi

Obstaja nekaj tehnik, ki jih lahko učinkovito uporabite za zajemanje pitne vode v naravi. Poglejmo si jih nekaj.

Zajemanje vode

Če ste obtičali v okolju, kjer ni svežega vira vode, lahko uporabite tehnike zbiranja vode. Za to obstaja nekaj tehnik. Eden osnovnih načinov, kako zajemati vodo je, da si naredite podzemno zatišje.

Za to boste potrebovali folijo, lopato ali pa drugo orodje za kopanje, posodo, cevko za pitje in kamen.

  • Izberite vlažno mesto, na katerega bo večina dneva svetilo sonce. Izkopljite posodo v obliki večje posode in na sredini še eno manjšo luknjo, v katero boste postavili posodo. Zbiralniki bi morali biti ravni in dovolj veliki, da bi se jim vaša posoda prilegala. Posodo položite v luknjo. Potem cevko za pitje vode postavite v posodo in jo speljite skozi glavno odprtino ven. Nad odprtino namestite folijo in pokrite strani s kamnom in zemljo, da bi stala pri miru. Postavite kamen na sredino folije in ga pustite viseti približno 45 cm naravnost nad posodo, tako da tvori narobe obrnjen stožec. Za boljšo stabilnost ob straneh dodajte še več zemlje.
  • Vlažnost in zemlje reagira s toploto zemlje in na plastični foliji se kondenzira voda. Stožec prisili kondenzat, da se steka v posodo. V luknjo lahko dodate tudi vegetacijo, da bi povečali vlažnost (samo prepričajte se, da rastline niso strupene). Za pitje iz posode uporabite cevko. Če je nimate, morate posodo vzeti iz luknje in jo potem postaviti nazaj. Dobra destilacijska naprava je sposobna pridobiti do ene četrtine pitne vode za en dan. Za boljši okus vode, jo pustite 12 ur odležati, če si to lahko dovolite.

Tehnika transpiracije

Če pa ste preveč utrujeni in se želite izogniti kopanju, potem za zbiranje vode potrebujete samo prozorno vrečko. Vrečka bo služila pri tehniki transpiracije, ko so rastline znebijo odvečne vode.

Zjutraj vzemite vrečko in jo privežite okoli listov zelene veje drevesa, grma ali rastline. V notranjost položite kamen, tako da ustvarite nizko točko, kjer se bo voda zbirala. Med dnevom bo rastlina transpirirala in ustvarjala vlago, ki se bo zbirala v vodo na najnižji točki. Na koncu pa v vrečko naredite luknjo, da bi lahko popili vodo. Morate pa se se veda izogibati strupeni vegetaciji. 

Vodnjak na plaži.

Če se nahajate blizu obale, je vodnjak na plaži odličen način, kako dobiti pitno vodo.

  • Izkopljite 91-150 cm luknjo v globino za prvo peščeno sipino. Na dno položite kamne, da voda ne bi prepuščala skozi pesek. Če je mogoče, stene obložite z lesom - s tem boste preprečili razpadanje sten. V nekaj urah lahko pridobite vse do 4 litre pitne vode. Če je preveč slana, bi se morali pomakniti še dlje stran od vode, za naslednjo peščeno sipino.
  • Ta tehnika vodnjakov na plaži deluje v bližini kakršnegakoli vodnega telesa. Močvirske in jezerne vodnjake lahko izkopljete bliže vodi, kot tiste pri morju. Ista metoda deluje tudi v puščavi med vlažnim obdobjem - kopati moramo na najnižji točki med sipinami, blizu vegetacije. Iščite vlažna tla v koritih tek in obstaja velika verjetnost, da boste pod njimi našli podzemno vodo. Jamo lahko izkopljete s pomočjo debelejše veji, na kateri ste na enem koncu naredili špico.

hrot z dreveného konára

Zbiranje pitne vode s pomočjo rose

Pitno vodo nam lahko ponudi tudi močna rosa. Najboljši način, kako pridobiti vodo iz rose je, da si okoli členkov privežemo krpo ali šop nežne trave in se sprehodimo po travi pokriti z roso. Ko krpe ali šop trave vpijejo roso, vodo ožemite v posodo. Postopek ponavljajte, dokler ne boste imeli zalogo vode ali dokler rosa ne izgine.

Roso lahko nabirate tudi na drugih rastlinah, kot je na primer mah. Tega enostavno ožemite v posodo.

Uporabite kondenzacijo

Če nikjer ni očitnega vira voda, jo lahko pridobite iz zemlje s pomočjo solarne naprave, čeprav na ta način verjetno pridobite manj vode. V osnovi uporabljamo sončno toploto za izparevanje podzemne vode iz tal. To je podobno tvorjenju kapljic vode na notranji strani zaprte plastenke, če jo pustite v avtu med toplim dnevom. Toplota spreminja vodo v zemlji v paro in ko pada pade na hladnejšo površino, se spremeni v kapljice, ki jih lahko poberemo.

  • Potrebovali boste plastično folijo, orodje za kopanje, čist kozarec ali pa steklenico s širokim grlom, v katero boste lahko postavili kamen. Poiščite kraj, kjer je večina dneva sonce in izkopljite jamo široko meter in globoko pol metra. V sredini naredite manjšo odprtino za zbiralnik vode. Čez odprtino raztegnite folijo in nad vašo posodo položite kamen. Tako boste nad posodo ustvarili narobe obrnjen stožec. Prepričajte se, da stožec ne zapira ustja zbiralnika, drugače bo voda tekla mimo nazaj v umazanijo.

Uporabite plastično folijo

Če imate plašč ali pa lahko najdete plastično folijo, jo raztegnite in robove privežite k drevesom nekaj metrov na zemljo. Poiščite posodo in prečno privežite plašč z rahlim pregibom, da bi se dež lahko zbiral in odtekal. Že ne morete najti posode, ga zavežite na vseh štirih vogalih in ga še bolj povesite, služil bo kot improvizirana vrečka za vodo

Dež lahko tako ulovite tudi na tleh, z izkopano jamo, v katero položite posodo. Zaradi razprostrte folije v posodo tečejo kapljice dežja.

 

Kako se lotiti filtriranja vode

Potrebovali boste veliko pločevinko/plastenko, votlo poleno ali plastično vrečko. Obnesel se bo tudi votel bambus.

  • Okoli osnovne posode naredite 5 do 10 majhnih odprtin in jo namestite na tla. Napolnite jo s sloji kamna, peska in blaga, ki se izmenjujejo. Uporabite debele in tanke sloje, čim več, tem bolje. Nalijte vodo v filter in jo lovite v posodo spodaj.
  • Voda, ki teče skozi filter bi morala biti čista, če ne jo lahko še enkrat nalijete. Dodajte oglje iz ognja, samo prepričajte se, da ste oglje v zadostni meri prefiltrirali s krpe.   Ta metoda odstranjuje samo velike usedline in izboljšuje okus. Vodo najboljše prečistite s prekuhavanjem.

Kako se lotiti čiščenja vode v naravi

Da bi lahko pili vodo, ki ste jo zbrali, jo mora pred tem prečistiti. Kuhanje je najboljši in najenostavnejši, kako si zagotoviti varno pitno vodo. Že 10 minut stabilnega vrenje je dovolj. Za vrelo vodo morate najti neko drugo posodo. Če je nimate, lahko verjetno najdete eno od teh:

  • Aluminijasta pločevinka
  • Pločevinka
  • Velika lupina
  • Steklena posoda
  • Izdolben kos lesa - z menjavo vročih kamnov lahko v njem prekuhamo vodo

Uporabite svojo srajco ali pa druge krpe za filtriranje velikih kosov usedlin za kuhanje. Ena od metod je do vrha napolnjena steklenica z vodo, ki jo zaprete in vržete v žareče oglje. Pomanjkanje zraka v steklenico bi moralo preprečiti, da se steklenica ne bi stopila. Če nima dovolj vode za to, da bi napolnili steklenico, jo obesite nad ogenj s pomočjo vrvice, tako da se plameni dotikajo dna. Če ne morete zakuriti ognja, potem pustite vodo v prozorni posodi, ki lahko pomaga pobiti bakterije.

Še en način čiščenja vode je uporaba prenosnih filtrov ali pa čistilne tablete. Tablete proizvaja veliko podjetij in so obvezne v vsakem kitu za preživetje. Tablete za čiščenje vode uporabljajo jod ali klor. Kalna voda pogosto potrebuje več kot eno tableto, da bi bila čista. Tablete potrebujejo vsaj 30 minut, da bi učinkovale v celoti. Tako kot pri kuhanju je dobro, če vodo precedimo skozi krpo. Varneje je piti toplejšo vodo, če jo pridobite iz mrzlega gorskega potoka, jo pustite, da se najprej malce ogreje na soncu. 

 

 

Dodaj komentar:

...

Odzovi se na komentar:

... Prekliči
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polna (Desktop) različica