Infobar icon

Cenjene stranke, v dneh od 16.5. do 17.5. telefonska podpora strankam ne bo na voljo. Kontaktirate nas lahko na info@waragod.si. Hvala za razumevanje.

Kategorije
 
 
 
 
 
torek, 06 julij 2021
Zakaj vsak etui ni dober? Razlika je v materialu

Danes se bomo posvetili materialom, iz katerih so narejeni etuiju, in povedali bomo, kakšne so njihove prednosti in pomanjkljivosti. Zakaj ravno o materialih? Zato ker prav material ne odloča samo o udobju nošenja in varnosti, ampak tudi o učinkovitosti uporabe v primeru krizne situacije.

Dobrodošli v naslednjem članku, ki vam bo pomagala izbrati ustrezen etui za vaše orožje. V prvem članku smo naredili kratek uvod v svet etuijev in v drugem smo si odgovorili na tri vprašanja, nad katerimi se je dobro zamisliti pred samo izbiro etuijev.

Danes se bomo posvetili materialom, iz katerih so narejeni etuiju, in povedali bomo, kakšne so njihove prednosti in pomanjkljivosti. Zakaj ravno o materialih? Zato ker prav material ne odloča samo o udobju nošenja in varnosti, ampak tudi o učinkovitosti uporabe v primeru krizne situacije. Nenazadnje ima tudi velik vpliv na zaščito orožja. Na našem trgu se najpogosteje srečate z etuiji, narejenimi iz najlona, kdyexa, usnja, plastike ali kombinacije naštetih materialov.

Kydexovi etuiji – fenomen zadnjih let

Kako je nastal Kydex?

Prvič so ga naredili leta 1965, ko ga je predstavilo kemično podjetje Rohm and Hass. Najprej je bil namenjen uporabi za notranjost letaal. Ni trajalo dolgo in kydex so hitro začeli uporabljati za celo vrsto vsakdanjih stvari. Leta 1987 je linijo produktov Kydex prevzelo podjetje Kydex, LLC, ki material izdeluje v mestu Bloomsberg v ameriški Pensilvaniji. To podjetje je sedaj del skupine SEKISUI SPI.

Kaj torej Kydex je?

Kydex je plastična zlitina, ki je ekstrudirana iz posebne zmesi akrilnega PCV (polivinilklorid). Gre za termoplastični material, ki se pri segrevanju zmehča, ampak ne izgubi svoje oblike in ga je zato mogoče enostavno oblikovati. Gre za kompozitni material, ki mu akril daje trdnost in možnost oblikovanja, PVC pa trpežnost in odpornost proti veliko kemikalijam. Zaradi svoje relativno visoke trdnosti (»R« 90 glede na Rockwellovo lestvico trdnosti) in zrnasti površini je odporna proti poškodbam in proti udarcem in praskam. Temperaturno stabilna je, lepo se oblikuje z vlečenjem in stiskanjem. Njegova prednost je tudi v sekundarni obdelavi – enostavno se brusi in vanj brez težav vrtamo. Pri normalnih pogojih se lastnosti kydexa ne spreminjajo (ne razteguje se in se niti manjša), zaradi česar je to idealen material za samovpenjalne etuije. Kydex danes ponuja pestro ponudbo vzorcev.

Prednosti etuijev iz Kydexa

  • Enostavni so za čiščenje
  • Kemično stabilni
  • Odporni proti obrabi
  • Vodoodporni
  • Odporni proti zmrzovanju
  • Oblika ostane ista
  • Mogoče jih je personalizirati (barva, logo ...)

Pomanjkljivost etuijev iz Kydexa

  • Pri notranjem nošenju niso preveč udobni – trdi so (treba se jih je navaditi)
  • Lahko opraskajo orožje
  • En etui = eno orožje
  • »Glasni« so

Najlonski etuiji – univerazalnost nad vsem?

Najlonski etuiji v skupnosti strelcev običajno zaostajajo za etuiji iz kydexa in usnja. Kakovostni najlonski etuiji pa imajo vseeno posebne lastnosti, zaradi katerih se jih splača preučiti ...

Kako je nastal najlon?

Najlon se je prvič pojavil leta 1930 v laboratoriju podjetja DuPont v ZDA. Najlon je bil prvotno trgovska oznaka za poliamid 6.6, kasneje pa se je se tem imenom poimenovala celotna skupina polimerov.

Kaj je najlon?

V osnovi gre za sintetično vlakno, ki temelji na poliamidih - makromolekulah, ki se ponavljajo v neskončnost. Narejen je iz oglja, vode in zraka. Pomembna lastnost najlona je termoplastičnost - sposobnost taljenja vlaken To omogoča neskončno možnosti pri oblikovanju in velikosti. Uporablja se ga na veliko področjih. Zaradi nenehnega razvoja je bil najlon v zadnjih letih deležen precejšnjih izboljšav. V zmes so dodali bombaž, poliester, spandex in nastala je Cordura. Cordura je visokokakovosten material, ki ohranja stabilnost oblike. Pri etuijih iz najlona se danes najpogosteje srečamo s 3 vrstami, ki se ne razlikujejo samo v debelini in trdnosti pene, ampak tudi v tipu in kakovosti zgornjega materiala:

1. Osnovni najlon

Pri teh izdelkih najpogosteje gre za najosnovnejšo vrsto najlona Zelo preprost je. Z vidika zaščite orožja je zelo uporaben, ampak z vidika učinkovitosti in celodnevnega nošenja pa ni najbolj idealen. Njegova prednost je nizka cena. Najpogosteje se jih kupuje za poceni plinske pištole.

2. Klasični najlon

Etuiji se večinoma narejeni iz Cordura 1000, ki je pravzaprav zgornji sloj. Na spodnji strani je trpežna in gosta pena, ki je zaprta z mehkim predušnim najlonom. Po izvleku večinoma sploščijo ob telo Orožje je potem težko pospraviti.

3. Kombinirani najlon

Danes najdemo tudi etuije iz kombiniranega najlona, ki ga označujejo kot premium najlon. Gre za združitev najlona, usnja in plastike. Z združitvijo teh materialov etuiji ohranijo svojo obliko, kar v praksi pomeni, da omogočajo lažji izvlek in hitrejše spravilo orožja. Poleg tega pa imajo tudi integrirano plastično vodilo za zaščito merka. Ti etuiji »poskušajo« združiti udobnost usnja in trdnost kydexa.

Prednosti najlonskih etuijev:

  • Cenovno sprejemljivi
  • Lahki
  • Univerzalni (nekatere vrste lahko uporabite za več orožij; nekatere vrste lahko uporabite tako na notranje kot zunanje nošenje)
  • Brez vzdrževanja
  • Temperaturno stabilni
  • Zračni in prilagodljivi – udobni za nošenje
  • Kombinacija možnosti (kroji, oblike ...)
  • Pomanjkljivosti najlonskih etuijev:

  • Večinoma niso ojačene - oblika ni stabilna
  • Ni jih mogoče personalizirati, večinoma so na voljo le v črni barvi.

Usnjeni etuiji - zimzelena klasika

Estetika, prefinjenost, naraven in preizkušen material ... To so usnjeni etuiji.

Zgodovina usnjenih etuijev

 

S pojavom prvih orožij so nastali tudi prvi etuiji – iz usnja. Etuije od začetka primarno izdelujejo iz govejega usnja. V tistih časih je bil to edini dostopni material za izdelavo etuijev in vse do danes je zelo iskan. Danes lahko usnjene etuije lepo personiliziramo. Ponujajo široko lestvico izbire kontrastnega šivanja, vtiskovanja začetnic ali pa barvanja robov. Za boljšo zaščito orožja se lahko odločite tudi za semiš podlogo.

Usnje – preverjen material

Usnje ima izjemne lastnosti in omogoča udobje in trajnost. Večinoma so narejeni ročno in sam postopek izdelave je malenkost bolj zapleten kot pri etuijih iz prej omenjenih materialov. Proizvodni proces je zahteven, saj saj zahteva več sklopov, kot so rezanje usnja, oblikovanje, sušenje, barvanje, nastavitev in glajenje. Seveda ni vsako usnje dobro in pri etuijih se najpogosteje srečate s 3 vrstami:

1. Osnovno - obdelano usnje

Etuiji so narejeni iz trdega obdelanega usnja, ki je najpogosteje na voljo v črni barvi. Ta vrsta etuijev je namenjena tistim, ki iščejo poceni in funkcionalen etui. Imajo samo osnovne konstrukcijske zahteve.

2. Semiš

Etuiji so narejeni iz prijetnega mehkega semiša v kombinaciji s trdim usnjem, ki ga uporabljamo na utrjevanje najpomembnejših delov etuijev, kot so vezalni pasovi, pasne zanke in zgornji del etuija. Ta vrsta usnja je zelo udoben za nošenje na način IWB in jim daje lep videz. Velika pomanjkljivost pa je  visoka stopnja vzdrževanja.

3. Klasično usnje

Etuiji iz klasičnega usnja so navadno narejeni iz prvovrstnega usnja. Včasih to usnje pobarvajo in polakirajo že v strojarnah, tako da jih proizvajalci samo ročno oblikujejo in sešijejo. Včasih pa za ta del proizvodnje poskrbi proizvajalec. Zelo pomembna je debelina usnja.

Prednosti usnjenih etuijev:

  • Estetski in elegantni
  • Udobno nošenje (naravni material)
  • Oblikovno stabilni (ne na dolgi rok)
  • Personilizacija
  • Kombinacija možnosti (kroji, oblike ...)
  • Pomanjkljivosti usnjenih etuijev:
  • Cena (odvisna je od kakovosti, debeline usnja in obdelave)
  • Potrebujejo veliko nege
  • Pasivno zadrževanje
  • Počasnejši izvlek v primerjavi s kydexom

Hibridni etuiji - kombinacija najboljšega z najboljšim?

Namišljeno vzel med posameznimi materiali zapolnjujejo tako imenovani hibridni etuiji. Najpogosteje gre za kombinacijo usnja in kydexa. Na primer usnjena platforma z etuijem iz kydexa. Tudi ta kombinacija ima svoje prednosti in pomanjkljivosti, ki izhajajo iz vsega prej povedanega.

Bernyjev nasvet za konec

Vsak etui ima  svoje prednosti in pomanjkljivosti. Ampak osnovna zahteva pa je ta, da bi vam etui ustrezal. Vašim zahtevam. Potem pa je vse odvisno samo še od navade ... Sam uporabljam in kombiniram 2 do 3 etuije, glede na situacijo in zahteve. Seveda pa vsaka stvar, na katero se želite 100 % zanesti, včasih zahteva skrb. Vzdrževanje. Pa naj gre le za čiščenje ali pa privitje vijakov ... Ne podcenjujte izbire etuija. Ravno etui vam zagotovo to, da boste vse našli tam, kjer to mora biti. Ne pozabite, da je najboljša »obramba« v vsak krizni situaciji preventiva!

Berny

Moj cilj je predajati znanje in izkušnje, ki jih človek ne potrebuje samo na pohajkovanju, ampak tudi v vsakdanjem življenju. Moja naloga je osveščati o odgovornosti do okolja, ne samo do sebe. Mislim, da je življenje prekratko zato, da bi počeli stvari, ki nas ne zanimajo in zato pomagam ljudem v današnjem ponorelem svetu poiskati privlačnost in lepoto narave ter naše bogate zgodovine, in tudi premikati njihove meje.

 

 

Zo série o puzdrach na zbrane

  1. Kako izbrati pravi etui za orožje? Začnimo
  2. 3 vprašanja pred izbiro ustreznega etuija.
  3. Zakaj vsak etui ni dober? Razlika je v materialu
  4. Puzdra na skryté nosenie. 6 +1 rád ako vybrať to správne
  5. Nosenie zbrane v taške. Áno či nie?
 

Dodaj komentar:

...

Odzovi se na komentar:

... Prekliči
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polna (Desktop) različica