Infobar icon

Spoštovane stranke, dne 13.5. od 10:30 do 17:00 ure telefonska podpora strankam ne bo na voljo. Z nami lahko stopite v stik prek info@waragod.si. Zahvaljujemo se za razumevanje.

Kategorije
 
 
 
 
 
torek, 19 april 2022
Kako pravilno skrbeti za EDC nože?

Vse, kar nam je pri srcu, si zasluži našo pozornost in skrb. Prisrčen objem soproga/soproge, čas posvečen otrokom, neskončne minute praskanja za ušesi za naše kosmate sopotnike. Tudi s stvarmi ni čisto nič drugače. Konkretno mislim na naše jeklene sopotnike - EDC nože, torej nože za vsakodnevno nošenje (EDC - Every Day Carry) 

Vsak ljubitelj nožev bi moral poznati osnove pravilne skrbi za nože. Ne govorim samo o samem brušenju, ampak celoviti skrbi, s katero bo vaš nož zdržal dolga leta in bil vaš zanesljivi sopotnik v vsakodnevnih pustolovščinah ali pa pri delu. 

Poglejmo si torej nekaj osnov, kako dobro skrbeti za svoje nože. 

Redno brušenje

Nikoli ne dopustite, da vaš nož otopi do te mere, da bi ga morali v celoti nabrusiti. Vedno, ko izgubi malce svoje ostrine, ga potegnite z brusom ali pa po usnjenem pasu z malce brusilne paste. Ugledni proizvajalci svoje nože dobavljajo odlično nabrušene. Če ne posegate preveč v rez in geometrijo, bo nož vedno v odličnem stanju, tako kot tisti dan, ko ste ga kupili. 

Brúsenie noža

Čistota je osnova

To da mora biti nož čist, je za večino od nas samoumevno. Samo to, da ga obrišemo po rezanju zelenjave ali lubja, žal ne zadostuje. Idealno za čiščenje je navadno trdo milo. Temeljito si namilite roke in pod toplo vodo obdelajte vse pomembne površine. Tok vode z milom bo tako segel v špranje in izpral umazanijo, tudi izpod plošče in ležaja. Milo lesa ročaja ne bo uničilo, na rezilu ne bo pustilo okusa. Nož je tako hitreje suh. 

Da bi les sijal kar najdlje, uporabite olje in vosek

Drevo je stvaritev narave, ki se nenehno premika. Kako lahko preprečimo izsušite ali razpoke? Idealna sta dva načina. Olje in vosek. 

Izognite se kuhinjskemu olju ali mastem. Nasveti starih mam so drugače v redu, ampak v tem primeru si boste naredili medvedjo uslugo v podobi uničenega lesa ali rezila. 

Olje poudari barve in risbe lesa. Naravna barvita olja, kot laneno ali tungovo, imajo rumene in rjave odtenke. Nevtralno barvo ima parafinsko olje. V les se vpije globlje, ga naredi lepšega, in nikoli se ne bo izsušil. Ročaj za nekaj časa postane rezervoar prozornega olja, ki se počasi vpija v roke, etui in žepe hlač. 

Če pa ročaj po pol urni kopeli za nekaj ur zavijete v papirnate brisače, bo rezultat popoln. Olja, ki se hitro sušijo, utrdijo lesna vlakna. 

Kar se tiče voska ni pomembno, kakšnega uporabljate za vzdrževanje ročaja. Pomembno je le to, da ga nanesete pri sobnih temperaturah in da mu pustite dovolj časa, da se posuši. S krpo ga zloščite šele, ko se do konca posuši. Vosek je dobro nanešen takrat, ko ni več lepljiv, ampak utrjen. 

Dva nože s drevenými rúčkami, ktoré sú zapichnuté do stromu v lese.

Najboljše kemično čistilo - navadni Zippo 

Pozabite na redčila, beli špirit ali alkohol. Najboljše čistilo za nože je paradoksno gorivo za vžigalnike Zippo Fluid. Njegova nežnost in čistilne sposobnosti sta legendarni. Očisti vse in ničesar ne poškoduje. Zaradi tega se uporablja pri čiščenju optike, kar zelo dobro poznajo fotografi ali strelci, ki uporabljajo MOS ali pa strelni daljnogled. 

Nič ni večno, niti vijaki

Med podrobnosti, ki si zaslužijo pozornost, zagotovo spadajo tudi vijaki Naj držijo ročaj ali pa zaponko, njihova izguba je neprijetna. Nadomestne vijake proizvajalca težko dobimo. Manjkajoči vijaki zmanjšujejo funkcionalnost in varnost vašega noža. Razrahljajo se zaradi umazanije ali pa vlage, ki se zadržuje v skritih kotičkih. 

Zato pozorno vedno preverite vse vijake, ko nož vzamete s seboj. Idealno je, če ga pregledamo tudi, ko ga shranimo v etui. Bolje je, če jih ne zatisnemo premočno. Tako lahko poškodujemo navoj in glavo vijaka.

Uporabite kapljico najšibkejšega lepila za navoje. V nekaj sekundah zaklene vijak na svoje mesto, ampak spoj bo dovolj šibek, da ga boste lahko razrahljali z imbusom ali vijačnikom. 

Kako pa se lotimo madežev?

Vsak ljubitelj orodnega jekla jih pozna. Sčasoma se pojavijo madeži podobni rji in začnete si razbijati glavo, kaj storiti z njimi. Krivec je lahko tudi kislina iz zelenjave in sadja, ampak tudi zrnca jekla. Kako se jih lotimo? Vzemite običajno radirko in začnite čistiti v smeri brušenja. S tem enostavnim in poceni orodjem se boste znebili večine madežev. Za bolj trpežne madeže uporabite jekleno volno z zrnatostjo 000. Ne bojte se prask. Površina bo ostala gladka in bleščeča. 

Ni rja kot rja

Ogljikovo jeklo ima svoje prednosti. Rezilo se dobro busi in dolgo časa ohrani odlično ostrino. Ima pa vseeno svoje pomanjkljivosti. Pri daljši izpostavljenosti vlagi ali pa delu z zelenjavo se na njem brez takojšnjega čiščenja naredi prevleka. Gre za kemično reakcijo s kislinami, ki ima podobo rdeče rje in na zelenjavi pusti neprijetne vonjave. 

Recept za odpravljanje te rje je enostaven. Imenuje se pasiviranje. Košček svetlega jekla boste v tem procesu spremenili v mat sivega. Za eno uro namočite rezilo v citronsko kislino ali kis, kjer bo potemnelo. V papirnat robček obrišite zunanji del prevleke, nož oplaknite pod vodo in ga osušite.

Idealno je, če rezilo namažemo s slojem olja za konzerviranje. Mazanje z oljem za konzerviranje je bolj primerno za delovne nože. Če ga hočete uporabljati za hrano, potem boste nož pred uporabo morali očistiti, da olje ne bi prišlo v stik s hrano. 

Nož nosite v kakovostnem etuiju.

V okvirju skrbi za nož ne smemo pozabiti na uporabo kakovostnih etuijev. Ni vseeno, kako nosite nož. Če nož nosite kar tako v torbi ali pa hlačah, lahko pride do poškodb ali pa postane umazan. Zato je pomembno, da uporabljate etuije. Resnično se splača investirati vanje. Kakovosten usnjen etui bo zdržal do večnosti.  Tudi vaš jekleni sopotnik vam bo »hvaležen«. 

Z noži je enostavno skleniti sporazum. Vi skrbite zanje in oni vam bodo poplačali s skrbjo za vas. Ni potreba, da je vzdrževanje drago. Lahko je sproščujoče in primerjal bi ga lahko z določeno obliko meditacije. Tako boste vzpostavili tudi pozitivne navade, kot so občutek za podrobnosti. Prisili vas, da upočasnite in se posvečate podrobnostim, zaradi česar misli odplavajo stran od stresa in burnega okolja. 

 

 

Dodaj komentar:

...

Odzovi se na komentar:

... Prekliči
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polna (Desktop) različica