Infobar icon

Cenjene stranke, v dneh od 16.5. do 17.5. telefonska podpora strankam ne bo na voljo. Kontaktirate nas lahko na info@waragod.si. Hvala za razumevanje.

Kategorije
 
 
 
 
 
petek, 08 april 2022
Kako izbrati vodni meh?

Vsi outdoor navdušenci, ki veliko časa preživijo v naravi, se ukvarjajo z vprašanjem prenašanja pitne vode. Odlična izbira namesto običajne izbire je lahko prav vodni meh. V tem članku bomo povedali čemu služijo, kako izbrati ustreznega in kako jih vzdrževati v dobri kondiciji.

Kaj je vodni meh in čemu služi?

Mogoče jih poznate tudi pod imenom CamelBak, camelbag ali pa hidratacijski nahrbtnik. Vsi ti nazivi pa poimenujejo isto obliko prenašanja vode. Poenostavljeno povedano gre za gibljivi meh s cevko in ventilom za pitje, ne da bi bilo potrebno iskati steklenico in jo odpirati. Prostornine so različne, večinoma se gibljejo med 0,75l in 5l.

Kako izbrati ustrezen vodni meh? S kakšnimi vrstami vodnih mehov se lahko srečate?

V prvi vrsti si morate razjasniti, za kakšno dejavnost boste svoj vodni meh uporabljali. Ga boste uporabljali za daljše ali krajše trase? Potrebujete samostojni vodni meh ali pa bo boljši nahrbtnik z vodnim mehom? Ga boste morali pritrditi na jopič ali pa bo del vaše kolesarske opreme? Boste vodo nosili samo zase ali pa še za koga drugega? Ali bodo to odrasli, otroci ali pa kosmatinci? 

Vsa ta vprašanja si morate zastaviti še pred začetkom, da bi dobili jasno podobo o tem, kaj vse mora izpolnjevati vaš vodni meh. Mirne duše si vse to zapišite na papir. Dobili boste boljšo predstavo o tem, kakšna prostornina bo za vas primernejša, ali potrebuje vodni meh z naramnicami, Molle sistemom za pritrditev na nahrbtnik ali jopič ali pa razpredelke za manjšo opremo. Na splošno bi vodne mehe z nosilci razdelil na dve skupini:

Samostojni vodni meh

V osnovi gre za samostojni vodni meh. Nima trdnega ovoja iz blaga, zato ga lahko nosimo praktično brez druge opreme. Zaradi tega lahko platformo za nošenje izberete sami. Obstaja cela vrsta nahrbtnikov, ki imajo na hrbtnem delu skrit žep za samostojni vodni meh, skupaj s prehodom za cevko

Vložka do hydrovaku

Vodni meh z nosilcem iz blaga

V tem primeru je vodni meh pospravljen v nosilcu iz blaga, ki je podoben nahrbtniku ali pa torbici za okoli pasu. 

Kot nalašč so za kolesarje, tekače ali deskarje. Za tekače in deskarje obstajajo v obliki lahkega jopiča. Velikost nosilca iz blaga je prirejena glede na velikost vodnega meha.

Obstajajo tudi oblike, ki so namenjene za varnostne sile. Namesto naramnic na zadnji stran nosilca iz blaga tam najdemo zaponke za Molle/PALS vezi. Vodni meh tako lahko v nekaj sekundah pritrdite na taktični jopič. Ta rešitev je praktična tudi za igralce airsofta. 

Hydrovak Waragod Flode čierny

Čiščenje in vzdrževanje vodnih mehov

Tako kot pri vseh pomembnih stvareh, je potrebno skrbeti tudi za svoj vodni meh. Če vi skrbite zanj, potem bo tudi on poskrbel za vas. To pravilo velja pri vsakem pomembnem delu opreme. 

Svoj vodni meh redno preverjajte. Precej neprijetno je, ko ugotovite da pokrovček ne tesni, ali pa da vam skozi razpoko uteka voda, če je zunaj 35 stopinj in najbližji vir vode je od vas oddaljen 3 ure hoda. Če se vam kakšen sestavni del izgubi ali pa poškoduje, vam ni potrebno biti potrt. Večina uglednih proizvajalcev prodaja za svoje vodne mehe tudi nadomestne dele. 

Svojega vodnega meha pa nikoli ne smete napolniti s sladkimi pijačami ali alkoholom. Fruktozo in rafiniran sladkor težko očistimo. Zaradi nepravilnega čiščenja se bodo v mehu namnožile bakterije, ki bodo okužile čisto vodo. Alkohol, podobno kot sladki napitki, povzroča še večjo dehidracijo in poslabša vašo motoriko in orientacijo po terenu. Krasen izlet se tako lahko konča z akcijo iskalne ali pa reševalne ekipe. Prav tako vanj ne vlivajte toplih napitkov. Za to je idealna termovka.  

Osebno priporočam čiščenj vodnega meha po vsaki uporabi in v njem ne bi smeli pustiti ostankov vode, v kateri se lahko namnožijo različne bakterije. Za gojenje drobcenih alg in rejo živali si raje izberite svoj vrt in vodni meh prepustite čisti vodi. 

Čiščenje je lahko tudi sproščujoče, ne le obveznost. Olajšal vam ga bo tudi komplet za čiščenje.

  • Izlijte preostanek vode in preverite celoten vodni meh, da se med uporabo ni poškodoval ali pa da se ni izgubil kakšen del.
  • Splakovanje meha je enostavno. Uporabite toplo vodo in vsake toliko tudi malce detergenta. Po uporabi čistilnih sredstev moramo meh nekajkrat temeljito oplakniti s čisto vodo. 
  • S krtačko dobro očistite vse kotičke, ventil, čašo in pokrovček z zavojem. Po uporabi krtačke jih splaknite. 
  • Meh in opremo pustite, da se osuši. Za meh lahko uporabite obešalo iz čistilnega kompleta. Tako se bo lažje in hitreje osušil. 

Pripravki za čiščenje meha:

  • Tablete za čiščenje vodnih mehov
  • Soda bikarbona (približno ¼ skodelice sode in ¾ skodelice vode na liter)
  • Limonin sok (¼ skodelice na liter) Odlično deluje v kombinaciji s prej omenjeno sodo. Grlo raje obrnite stran od sebe, zmes se bo spenila.

Ko običajna steklenica ni dovolj

Ideja zložljive posode za vodo brez trdne zgradbe je stara več tisoč let. Narodi z celega sveta so že v paleolitiku izdelovali mehe za vodo iz usnja ali mehurjev različnih živali. Ampak so bili to le mehi za vodo, brez sistema za nošenje ali pa prostora za shranjevanje in ustnika.

Iznajditelj vodnega meha je bil kolesarski navdušenec 

Prvi predhodnik modernih vodnih mehov je nastala leta 1988 na kolesarski tekmi v ameriškem Teksasu. Eden od tekmovalcev, Michael Eidson, je tako rešil dilemo hidracije med vročo poletno tekmo na 100 milj (približno 161 km).

Michael je bil po poklicu reševalec in pragmatik. Vzel je infuzijsko vrečko, si jo pospravil v nogavico in cevko na dres pripel s ščipalko za perilo. Ostali tekmovalci so se mi sicer smejali, ampak njegova improvizacija se je obnesla za odlično. Michael je kasneje ustanovil podjetje z imenom CamelBak, zaradi katerega poznamo vodne mehe v sodobni obliki.

 

Dodaj komentar:

...

Odzovi se na komentar:

... Prekliči
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polna (Desktop) različica